Ders 10-11-12 – نسخه تصویری آموزش هیتیت 1-درس ده- یازده و دوازده

Ders 10-11-12 - نسخه تصویری آموزش هیتیت 1-درس ده- یازده و دوازده

 

آزمون تومر چیست ؟ همه چیز درباره TÖMER

 

آزمون تومر چیست ؟

واژه ی TÖMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi، به معنی مرکز اموزش ترکی هستش . لازم به ذکره که این ازمون یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه برای زبان ترکی است.

این آزمون برای مراکز مختلف آموزشی، دانشگاه‌ها و… اهمیت زیادی داره  و میشه اون رو یکی از پیش شرط‌های ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه دونست ، آن هم دانشگاه‌هایی که زبان تدریس آن‌ها ترکی استانبولی است.

هدف از برگزاری آزمون تومرسنجش سطح زبان ترکی متقاضیان است. به زبان ساده تر، این مدرک شبیه به مدارک آیلتس و تافل در زبان انگلیسی ست. همه ی افرادی که قصد کار، تحصیل یا تابعیت کشور ترکیه را دارند. باید این مدرک را داشته باشند که بر اساس نوع نیاز می توانند امتیاز های مختلفی را در آزمون TÖMER کسب کنند .

مدرک تومر برای چه کسانی مورد نیاز است ؟

 

1-همه ی متقاضیان خارجی تحصیل در مقطع کارشناس دانشگاه های کشور ترکیه باید برای دریافت مدرک TÖMER اقدام کنند متقاضیان این مقطع برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبانی مانند MTU  باید مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را هم ارائه دهند.

2- متقاضیان کار در ترکیه نیز باید مدرک TÖMER را به محل کار خود ارائه دهندتا از تسلط نسبی آن ها بر روی زبان ترکی  اطمینان حاصل شود.

3- افرادی که دوست دارند تابعیت کشور ترکیه را به دست آورند نیز باید در آزمون TÖMER شرکت کنند.

نکته مهم : ذکر این مورد ضروری است که در بیشتر دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ی مدرک تافل و آیلتس نیز الزامی هستش. همچنین در مقطع دکتری هم همه ی دانشجویان ملزم به ارائه ی این مدارک هستند و باید به زبان انگلیسی کاملاً تسلط داشته باشند.

دسته بندی مدرک تومر و سطح های مختلف TÖMER

 • مدارک در دو نوع متفاوت ارئه میشوند :
  • دیپلما (Diploma) یا دیپلم
  • سرتیفیکا (Sertifika) یا گواهی نامه

دیپلما: اعتبار این مدرک مادام العمر است و با یک بار شرکت در آزمون TÖMER تسلط شما به زبان ترکی استانبولی برای همیشه تائید می شود. دانشگاه های سرتاسر ترکیه مدرک دیپلم TÖMER را برای ادامه تحصیل قبول دارند. افراد متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه باید حداقل نمره ی C1 را در این آزمون کسب کنند و افرادی که مایل به کار در ترکیه هستند، با کسب نمره ی C2 نیز می توانند در این کشور فعالیت کنند.

سرتیفیکا: اعتبار این مدرک بین 6 ماه تا 2 سال است و در دوسطح مقدماتی و متوسط برگزار می شود. اعتبار گواهینامه ی مقدماتی 6 ماه است و شرکت کننده در این آزمون باید نمره ی B2 را کسب کند تا بتواند گواهینامه ی متوسط را کسب کند که 2 سال اعتبار دارد و باید حداقل نمره ی B1 را کسب کند. پس از پایان مدت اعتبار گواهی نامه، متقاضی باید برای تمدید اعتبار آن مجدداً اقدام کند.

همانطور که آزمون TOEFL توسط ETS برگزار می‌شود آزمون TÖMER نیز توسط UTS که مخفف Uzaktan Turkce Sinavi است برگزار می‌گردد.

 • تومر 6 سطح داره از A1 تا C1 :
  • سطح A1 “توانایی عمومی ارتباطات – مقابله با سوالات و پاسخ های ساده”.
  • سطح A2 “دانش ابتدایی زبان – توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش بینی
  • سطح B1 “دانش متوسط ​​از زبان – مقابله با برخی از شرایط غیر معمول، به عنوان مثال برای باز کردن یک حساب بانکی
  • سطح B2 “دانش خوب از زبان – توانایی توصیف طیف گسترده ای از موضوعات به عنوان مثال برای شرح مفصلی از یک مکان
  • سطح C1 “دانش بسیار خوب از زبان – قادر به مقابله با موضوعات و موضوعات غیر قابل پیش بینی است.”
  • سطح C2 “آگاهی از زبان در یک سطح علمی، شاید بهتر از زبان مادری باشد.”

مراکز مرجع آزمون تومر

مرجع آزمون تومر مستقیما دانشگاه آنکارا است و تمامی کار‌های مربوط به برگزاری این آزمون اعم از ثبت نام، ارائه مدارک و نتیایج به دست همین دانشگاه صورت می‌گیرد. این مرکز برای توسعه این کار‌ها نمایندگی‌هایی را در کشور‌های مختلف جهان و شهر‌های مختلف کشور ترکیه و دیگر کشور‌ها داده تا آزمون تومر و همین طور امور مرتبط با آن برای همه افراد در همه جای دنیا قابل دسترس و اجرا باشد.

بیشتر بخوانید : آزمون USMLE چیست ؟

به دنبال این مسئله در کشور ترکیه و به خصوص شهر‌های توریستی و پرجمعیت که خارجیان بسیاری را میزبانی می‌کند مراکز بسیار زیادی وجود دارد که به آموزش زبان ترکی به روش تومر می‌پردازند. باید گفت که تنها مراکزی که زبان ترکی در آن‌ها با روش تومر و به صورت اصولی و معتبر به دانشجویان تدریس می‌شود همان مراکزی هستند که به دانشگاه آنکارا وابسته اند.

در کشور ایران نیز نمایندگانی از مرکز تومر وجود دارد که شرکت در این آزمون برای ایرانی‌ها نیز آسان‌تر شود، چرا که بخش زیادی از شرکتت کنندگان این آزمون را از ملیت ایرانی تشکیل می‌دهد. برای دسترسی به نشانی و مشخصات مربوط به هر کدام از نمایندگی‌ها در جای جای دنیا می‌توانید به سایت اختصاصی این مرکز رفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام :

 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • کپی پاسپورت
 • در صورت عدم وجود پاسپورت، ترجمه شناسنامه به ترکی
 • نوع دیپلمای آزمون تومر چیزی حدود ۱۵۰ یورو
 • نوع سرتیفیکای آن نیط ۱۰۰ یورو

هزینه شرکت در آزمون تومر :

مراحل ثبت نام به صورت کلی :

 1. در آزمون TÖMER ثبت نام کنید. و هزینه ی شرکت در این آزمون را پرداخت کنید .
 2. برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هم می توانید به صورت خود آموز عمل کنید و هم در کلاس های آمادگی TÖMER شرکت کنید. در هر صورت مرجع این آزمون کتاب های Hitit است. پس از پایان مجموعه ی این کتاب ها دانش آموزان به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل پیدا می کنند.

 

 1. باید در آزمون های آنلاینی که به صورت آزمایشی در سایت موسسه ی TÖMER برگزار می شود شرکت کنید تا سطح زبان شما مشخص شود و در آن سطح از شما امتحان گرفته شود.
  ( آزمون آزمایشی در سایت تومر بعد از ثبت نام در آزمون فعال میشود و میتونید ا الی 2 روز قبل از امتحان اونو بدید )
 2. همان طور که اشاره شد آزمون دانشگاه آنکارا به صورت آنلاین برگزار می شود، بنابراین نیاز به مراجعه ی حضوری نیست.
 3. مدارک ثبت نام شامل دو قطعه عکس پرسنلی، کپی پاسپورت یا ترجمه ی شناسنامه است.

 

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *