کشت سلول های انسانی و حیوانی

کشت سلول های انسانی و حیوانی

فصل اول
مقدمه و کلیات

کشت بافت، کشت اندام و کشت سلول
سلول هایی که از بافت حیوانی و یا حتی از حیوان جدا می شوند، اگر بامواد غذایی و فاکتورهای رشد همراه گردند به رشد خود ادامه خواهند داد. این فرآیند کشت سلول نام دارد. دراین فرآیند، رشد سلول ها به جای اینکه درون موجود زنده اتفاق افتد، داخل ظروف شیشه ای اتفاق می افتد. فرآیند کشت، به سلول ها اجازه می دهد تا به عنوان واحدهای مستقل و شبیه سایرمیکروارگانیسم ها (نظیر باکتری ها و قارچ ها) عمل نمایند. سلول ها به وسیله فرآیند میتوز تقسیم می شوند و جمعیت های سلولی تا زمانی که به وسیله برخی پارامترها (نظیر اتمام مواد غذایی) محدود نشوند، به رشد خود ادمه می دهند.
 سلول هایی که برای کشت انتخاب می شوند به صورت واحدهای مستقل حفظ می شوند. کشت ها معمولا دارای یک نوع سلول (مثلا فیبروبلاست) هستند. سلول ها ممکن است از نظر ژنتیکی یکسان (هموژن) و یا دارای تنوع ژنتیکی (هتروژن)  باشند. جمعیت های سلولی هموژن، از یک سلول والد سرچشمه می گیرند که کلون نامیده می شود. بنابراین تمام سلول های یک کلونی از نظر ژنتیکی یکسان هستند.
چرا سلول های حیوانی را داخل محیط کشت رشد می دهند؟
کشت سلول های حیوانی کاربرد های زیادی دارد:
تحقیق روی فیزیولوژی یا بیوشیمی طبیعی سلول ها. به عنوان مثال برای تحقیق روی مسیرهای متابولیکی، با به کاربردن پیش ماده های نشاندار شده (با مواد رادیواکتیو) متعاقبا آن ها را در محصولات جستجو می کنند.
برای آزمایش مواد بر روی برخی رده های سلولی ویژه این قبیل مواد ممکن است متابولیت ها، هورمون ها یا فاکتورهای رشد باشند.در همین راستا می توان اثر ترکیبات (بالقوه) سرطان زا و یا سمی (بر روی سلول ها) را مورد ارزیابی قرار داد.
برای تولید بافت های مصنوعی به وسیله ترکیب انواع ویژه ای از سلول ها. این فرآیند برای تولید پوست مصنوعی در موارد ردمان سوختگی، پتانسیل قابل ملاحظه ای دارد.
برای تولید محصولات بیولوژیکی با ارزش از کشت های سلولی گسترده استفاده می شود. این محصولات بازه وسیعی از محصولات سلولی را در بر می گیرند و پروتئین های اختصاصی و یا سلول هایی را که درتکثیر ویروس ها کاربرد دارند، شامل می شوند. تعداد این قبیل محصولات که از نظر تجاری ارزش زیادی دارند به سرعت در اواخر ...

فرمت:doc

تعداد صفحه:68

 

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *