پاورپوینت کامل و جامع با عنوان کنترل ژنتیکی میوز در 40 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان کنترل ژنتیکی میوز در 40 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

میوز یا کاستمان نوعی تقسیم هستهٔ سلول است که در آن شمار کروموزومهای سلول به نیم کاهش می‌یابند و شاید از این رو می‌باشد کهفرهنگستان زبان فارسی واژهٔ کاستمان را نامی شایسته برای این گونهٔ تقسیم سلول دانسته است.

تقسیم میتوز باعث تولید سلولهای می‌شود که کاملاً همانند سلول مادر می‌باشند. در نتیجه این تقسیم نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی گوناگونی موجود در دنیای زنده باشد. ایجاد گوناگونی در دنیای زنده، مدیون این گونهٔ تقسیم سلولی است که میوز نام دارد.

بسیاری از جانداران به منظور تولید مثل، گامت تولید می‌کنند و امکان ترکیب آنها را با یکدیگر فراهم می‌سازند. گامت‌ها تک‌دسته (یا هاپلوئید) هستند. اگر گامت‌ها تک‌دسته نبودند، شمار کروموزوم‌ها در هر نسل دو برابر نسل قبل می‌شد. طی میوز از یک سلولدودسته (یا دیپلوئید)، چهار سلولتک‌دستهپدید می‌آید.

میوز نوعی تقسیم هستهٔ سلولی می‌باشد که در آن کروموزومها نصف می‌شود و سلول های تخصص‌یافته‌ای که مسوول تولید مثل هستند (گامت در جانوران یا هاگ در دیگر جانداران) تولید می‌شود. تقسیم میوز برای تولید مثل جنسی ضروری است و در همهٔ یوکاریوتها (همچنین تک‌یاختگان یوکاریوت) که تولید مثل جنسی انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. میوز در باستانیان و باکتریها روی نمی‌دهد چون تولید مثل آنها از راه‌های دیگری همچون تقسیم دوتایی می‌یاشد.

سلول پیش از آغاز میوز مرحله‌های میان‌چهر را، مانند میان‌چهر رشتمان سپری می‌کند. در این مرحله‌ها دی‌ان‌ای همانندسازی می‌کند (در مرحلهٔ ساخت از چرخهٔ سلولی) و سلول برای تقسیم شدن آماده می‌شود.

 

فهرست مطالب:

ميوز چيست؟

مراحل ميوز

ويژگي هاي سيتوژنتيكي ميوز

كياسما

جهش

مراحل جهش های میوزی

روشهاي شناسايي جهش هاي ميوزي

منشا جهش هاي ميوزي

جهش هاي سيناپتيك

رفتار سيتوژنتيكي جهش هاي سيناپتيك

جهش هاي بي سيناپسي و دسيناپس

فاكتورهاي موثر در جفت شدن جهش هاي سيناپتيك

مواد شيميايي

نقش ژنها در انفصال کروموزوم ها

ناگسستگي در ميوز 1 و 2

نقش هتروکروماتين در جفت شدن کروموزوم ها

ميوزهاي ديپلوئيد مانند در آلوپلوئيدها

هاپلوئيد

نر عقيمي

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *