پاورپوینت کامل و جامع با عنوان روش های شناسایی کانی ها در 61 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان روش های شناسایی کانی ها در 61 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

کانی (از یک واژه فارسی به نام کان گرفته شده که در عربی معدن نام دارد)، ماده‌ای طبیعی و جامدی است که ترکیب شیمیایی نسبتاً ثابتی دارند و در ترکیب سنگ‌های پوسته زمین یافت می‌شود و دارای فرمول شیمیایی و ساختمان اتمی مشخص است و در صنایع مختلف مانند خمیردندان‌سازی، ساعت‌سازی و… کاربرد دارد. به زبان ساده اگر بخواهیم کانی را از نگاه شیمی و زمین‌شناسی به‌طور همزمان نگاه کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که تعریف از کانی همانند تعریف همزمان از عنصر و مولکول است، با این تفاوت که کانی نه می‌تواند همیشه از یک عنصر تشکیل شده باشد و نه تعریف مولکول را به‌طور کامل بتواند داشته باشد؛ بلکه کانی کوچک‌ترین جز از یک ماده معدنی هست که به سبب ویژگی‌های منحصر بفردی (منظور ساختار اتمی و نوع ترکیب مولکولی یا شیمیایی) که دارد، باعث متفاوت بودن آن ماده معدنی از دیگر مواد معدنی خواهد شد. به‌طور مثال، اگر خاک رس رادرنظر بگیریم کانی‌های تشکیل دهنده آن (کائولینت، مونت موریلونیت، ایلیت) باعث شده‌است که رس دارای ویژگی منحصر به فردی باشد که از آن به عنوان رس تلقی شود؛ یعنی اگر از دیگر کانی‌ها در اندازه رس استفاده کنیم (مانند خاک سنگی که به سبب تراش کاری و صیقل دادن سنگ در حد میکرون از دستگاه برش کاری ریخته می‌شود)، هرگز ویژگی کانی رس را آن کانی نخواهد داشت؛ زیرا کانی رس دارای آرایش اتمی و ترکیب شیمیای منحصر به خود است که از آن در علم زمین‌شناسی به عنوان کانی یاد می‌شود.

برخی کانی‌ها از یک عنصر خالص و بسیاری از آن‌ها از دو یا چند عنصر درست شده‌اند. واژه کانی از واژه فارسی کان گرفته شده‌است که به آن سنگ معدن نیز گفته می‌شود؛ بنابراین، کانی به ماده‌ای گفته می‌شود که به‌طور طبیعی از معدن (کان) به دست می‌آید و معدن بخشی از پوسته زمین است که در آن به اندازه چشم‌گیری کانی یافت می‌شود. موادی مانند شیشه، چینی، آلیاژهای گوناگون که انسان آن‌ها را ساخته‌است و موادی مانند مروارید، صدف، استخوان، عاج و بسیاری دیگر که جان‌داران می‌سازند، کانی نیستند.

تنها استثناء از این تعریف گرافیت و زغال سنگ است که در حقیقت منبعی آلی دارند ولی در مسیر تکامل خود دستخوش تغییرات بسیار شده‌اند و در حقیقت به‌طور مستقیم ریشهٔ آلی ندارند.

مسئلهٔ دیگر یخ است که بیشتر زمین‌شناسان طبق تعریف، آن را کانی می‌دانند. نفت را نیز گروهی از زمین‌شناسان کانی می‌دانند.

 

فهرست مطالب:

ويژگيهاي نوري

رنگ کانی ها

شدت بازتابش

عوامل موثر بر شدت بازتابش

تخمين كيفي شدت بازتابش

مرتب كردن كانيهاي موجود در يك مقطع به‌ ترتيب افزايش شدت بازتابش آنها

اندازه‌ گيري كمّي شدت بازتابش

آرايش عمومي اجزاء اصلي ميكروسكوپ براي نورسنجي ميكروسكوپي

استانداردها

روش کار

خطاها

چند‌رنگي بازتابي و بازتابش مضاعف

همسانگردي و ناهمسانگردي

بازتابش داخلي

سختي صيقلي

خط نوری کالب

سختي خراشيدگي

سختي فرو رفته كردن ميكروسكوپي

انواع شکستگی ها

ويژگيهاي ساختماني و مورفولوژيكي

شكل بلور

اشكال عمومي متداول در كانه‌ ها و نمونه‌ هاي شاخص آنها

رخ

جداشدگی

ماکل

منطقه بندی

ميانبارها و درهمرشيها

روشهاي پيشرفته شناسايي كانه‌ ها

روش پراش پودري پرتو ايكس

طيف پرتو ايكس

پراش پرتو ايكس

معادله براگ

عكسبرداري پودري پرتو ايكس

پراش ‌سنج پودري پرتو ايكس

روش تجزيه ريزكاو الكتروني

ميكروسكوپ الكتروني روبشي

ميكروسكوپ الكتروني تراگسيل

روشهاي ريز باريكه ‌اي تجزيه

و...

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *