پاورپوینت کامل و جامع با عنوان رسانایی سنجی در 32 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان رسانایی سنجی در 32 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

رسانایی الکتریکی به مفهوم قابلیت هدایت جریان الکتریکی در یک ماده، و یکای آن در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها، زیمنس است. در بعضی از مواد، انتقال بار الکتریکی از نقطه ای از ماده به نقطه دیگر آن به آسانی صورت می‌گیرد و در بعضی چنین نیست. به عنوان مثال اگر سر یک سیم مسی را به میلهٔ نایلونی باردار و سر دیگر آن را به یک گلوله چوب‌پنبه‌ای که در ابتدا بدون بار است، وصل کنیم، با نزدیک کردن اجسام باردار دیگر، معلوم می‌شود که گلوله باردار شده‌است؛ بنابراین سیم مسی که در آن انتقال بار صورت می‌گیرد، رسانا است.

اجسامی که می‌توانند جریان الکتریسیته را بدون اتلاف زیاد (با مقاومت الکتریکی کم) از خود عبور دهند، رسانای الکتریسته خوانده می‌شوند.

افرادی که بیشتر با وسایل برقی کار می‌کنند، در هنگام کار از وسایلی استفاده می‌کنند که دچار برق گرفتگی نشوند. به عنوان مثال، کفش‌های مخصوص می پوشند. یعنی از آنجا که بدن انسان رسانا است، برای اینکه جریان برق از طریق بدن انسان به زمین منتقل نشود، (چون در این صورت برق گرفتگی اتفاق می‌افتد) باید از کفش‌ها و دستکش‌‌های مخصوص استفاده کنند. دسته فازمتر ماده‌ای عایق است و لذا می‌توان با استفاده از آن به راحتی برای تشخیص وجود یا عدم جریان برق استفاده نمود.

هنگام کار با برق باید بدانیم که چه اجسامی (موادی) قابلیت انتقال جریان الکتریکی دارند و چه موادی ندارند. دسته اول را رسانا و دسته دوم را نارسانا می‌نامند.

در زندگی امروزی اجسام رسانا نقش بسیار اساسی ایفا می‌کنند. به عنوان نمونه، می‌توان به سیم‌های انتقال اشاره کرد که به این وسیله جریان برق تولید شده در نیروگاه‌ها به شهرها و مناطق مسکونی منتقل می‌شود. البته اهمیت مواد رسانا تنها به این مورد خاص محدود نمی‌شود. اگر وسایل برقی خانگی را مورد توجه قرار دهیم و به مواد مختلف رسانا که در ساختمان آن بکار رفته‌است توجه کنیم، اهمیت این مواد بیشتر واضح خواهد بود.

تیتراسیون رسانایی سنجی شامل اندازه‌گیری رسانایی نمونه پس از افزایش پیاپی واکنشگر است. نقطه پایانی تیتراسیون با رسم رسانایی یا رسانایی ویژه بر حسب حجم اضافه شده تیترکننده به دست می‌آید. با توجه به سیستم شیمیایی مورد مطالعه منحنی‌های تیتراسیون اشکال مختلفی به خود می‌گیرد که توسط پاره‌خط‌های مستقیم با شیب‌های متفاوت در دوطرف نقطه هم‌ارزی مشخص می‌شوند. تیتراسیون رسانایی سنجی بیشتر برای تیتراسیون محلول‌های خیلی رقیق و اسیدها و بازهای ضعیف به کار می‌رود. شراط لازم برای انجام تیتراسیون این است که نمونه و استاندارد یونی باشند. این روش در مورد واکنش‌های اکسایشی-کاهشی مناسب نیست.

 

فهرست مطالب:

مقدمه

محلول الکترولیت

رسانايي الکتريکي يک محلول الکتروليت به چه عواملي بستگي دارد

رابطه بين مقاومت الکتريکي و رسانايي الکتريکي

رابطه رسانايي الکتريکي در مورد يک محلول

رسانايي ويژه يک محلول K

رسانايي هم ارز

رسانايي هم ارز در رقت بي نهايت

رابطه کهلروش

محاسبه درجه تفکيک اسيدهاي ضعيف با اندازه گيري رسانایی هم ارز محلولي از آن

روش کار تعيين Ka اسيد استيک

روش محاسبه Ka از روي K اندازه گيري شده

تعيين Ksp يک نمک کم محلول به روش رسانايي سنجي

محاسبه Ksp از روي رسانايي ويژه قرائت شده

اصول تيتراسيونهاي رسانايي سنجي

تغييرات К محلول در طول تيتراسيون چگونه است؟ چرا؟

تغييرات رسانايي ويژه در ضمن تيتراسيون اسيد قوي با باز قوي

نتایج آزمايش تيتراسيون رسانايي سنجي

نمودار تيتراسيون رسانايي سنجي اسيد قوي با باز قوي

نتایج آزمايش تيتراسيون رسانايي سنجي اسيد استيک (ضعيف) با باز قوي

نمودار تیتراسیون رسانایی سنجی اسید استیک با سود

تفسير نمودار تيتراسيون رسانايي سنجي اسيد استيک با سود

تيتراسيون رسانايي سنجي اسيد ضعيف با باز ضعيف و بالعکس

نمودار تيتراسيون رسانايي سنجي اسيد استيک با آمونیاک و تفسیر آن

نتایج تیتراسیون رسانایی سنجی مخلوط اسید کلریدریک و اسید استیک با سود

تيتراسيون رسانايي سنجي رسوبي، تيتراسيون محلول کلريد سديم با نيترات نقره

و...

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *