پاورپوینت کامل و جامع با عنوان حسابداری شرکت های سهامی در 197 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان حسابداری شرکت های سهامی در 197 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

شرکت سهامی، (به انگلیسیJoint-stock company) در اصطلاح علم اقتصاد، شرکتی است که برای انجام امور تجاری تشکیل می‌شود وسرمایه آن متشکل از سهام هم‌ارزش یا تعداد یکسان سهام است. شرکت‌های سهامی به دو نوع سهامی خاص و سهامی عام تقسیم می‌شوند که مهمترین تفاوت این دو در این است که سهام شرکت‌های سهامی عام در تالار بورس قابل مبادله است.

بزرگ‌ترین نوع سازمان‌های تجاری در جهان است. شخصیت حقوقی شرکت سهامی، مستقل از مالکان آن است و بسیاری از امتیازات و حقوق و تعهدات یک شخصیت حقیقی را دارد. مثلاً می‌تواند بانام خود وام بگیرد یا اقدام به خرید دارایی کند. می‌تواند علیه دیگران، اقامه دعوا کند، همچنین می‌تواند با سایر افراد قرارداد منعقد کند. حتی می‌تواند مالک شرکت تضامنی یا سهامی دیگر باشد.

حسابداری زبان تجارت خوانده می‌شود. زیرا از طریق تهیه گزارش‌های مالی، اطلاعات لازم را دربارهٔ واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص ذی‌نفع و ذی‌علاقه و ذی‌حق قرار می‌دهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتبار دهندگان، سازمان‌های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند.  از منظری دیگر از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی حسابداری Accounting Information System یاد می‌شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمان‌ها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم‌گیرندگان، طراحی شده است.

طبق «بیانیه اساسی تئوری حسابداری»: حسابداری عبارت است از فرایند شناسایی، اندازه‌گیری و ثبت و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن اطلاعات. بیانیه در تشریح این تعریف آورده است بر اساس دیدگاهی جامع، «اطلاعات حسابداری» را می‌توان «اطلاعات اقتصادی» تلقی کرد. .

گاهی اوقات به اشتباه از مفهوم دفترداری برای تعریف حسابداری استفاده می‌شود. دفترداری عبارت است از: فن ثبت، طبقه‌بندی و خلاصه سازی مبادلات واحد تجاری. البته این عملیات در گذشته صرفاً در دفاتر حساب انجام می‌شد. اما امروزه ثبت‌های حسابداری با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود. حسابداری مفهوم وسیع تری از دفترداری را دربر می‌گیرد. در واقع دفترداری بخشی از وظایف حسابدار است. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری برای تهیه گزارش‌های حسابداری استفاده می‌کنند.

اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش‌های مالی را تشکیل می‌دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت‌هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه‌های جاری مانند اجاره، حقوق، بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است.

 

فهرست مطالب:

مقدمه

تعريف شركت سهامی

انواع شرکت های سهامی

مزايای شركتهای سهامی

هيئت مديره

معايب شركتهای سهامی

سازمان شركتهای سهامی

هزينه های تاسيس

حقوق قانونی سهامداران

وظايف هيئت مديره

حسابداری حقوق صاحبان سهام

سود نقدی سهام

سهام سرمايه

ارزش اسمی

سهام عادی

سهام ممتاز

سهام سرمايه تعهد شده

سرمايه اهداء شده

صرف سهام

عمليات، سود هر سهم و تقسيم سود

اهميت گزارشگری سود در شرکتهای سهامی

تهيه و قابل استفاده نمودن اطلاعات برای پيش بينی

عمليات متوقف شده

سود (زيان) حاصل از عمليات عادی و مستمر

افشاء عمليات متوقف شده

اقلام غيرمترقبه

ساير درآمدها و هزينه های غيرعملياتی

تغيير در اصول و روشهای پذيرفته شده حسابداری

سود هر سهم

تقسيم سود تضمين شده سهام ممتاز و سود هر سهم عادی

افشاء سود هر سهم در صورت حساب سود و زيان

سود هر سهم عادی

زيان حاصل از فروش قسمت متوقف شده

سود نقدی سهام

مانده سود (زيان) انباشته

وضعيت نقدينگی مناسب

پيشنهاد تقسيم سود نقدی سهام توسط هيئت مديره

تاريخهای تقسيم سود

تاريخ اعلام تقسيم سود

تاريخ ثبت اعلام تقسيم سود

تاريخ پرداخت

سهام جايزه

دلايل توزيع سهام جايزه

ثبت سهام جايزه در دفاتر

محاسبه تعداد سهام جايزه بر اساس ميزان تقسيم سود و ارزش بازار سهام

تجزيه سهام

حقوق صاحبان سهام

و…

به همراه مثال های حل شده.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *