پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تفسیر و تاویل قرآن در 60 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تفسیر و تاویل قرآن در 60 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

تفسیر از دانش‌های مرتبط با قرآن کریم است که تعریف‌های متعددی از آن ارائه شده، مانند «بيان معانى آيات قرآنى و كشف مقاصد و مداليل آن». واژه تفسیر همچنین برای اشاره به کتاب‌های حاوی تفسیر قرآن به کار می‌رود.

تفسیر قرآن از همان عصر نزول قرآن آغاز شده است. امام علی(ع) را می‌توان پس از پیامبر اکرم(ص) نخستین مُفسّر قرآن دانست که بسیاری از صحابه روایات تفسیری خود را از او نقل کرده‌اند. همچنین گروهی از صحابه همچون ابن عباس و ابی بن کعب، قرآن را تفسیر می‌کردند. پس از آنان، تابعین و تابع تابعین از ضرورت پرداختن به تفسیر غافل نشدند و آثاری تفسیری از خود به جای گذاشتند. در دوره‌های بعد، تفسیرها شکل فنی‌تری به خود گرفتند و تنوع تفاسیر، سبب پدیدآمدن روش‌های مختلف در تفسیر شد.

از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های که می‌توان در تفسیر نام برد، تفسیر قرآن به قرآن، تفسیر روایی و تفسیر عقلی است. همچنین از مهم‌ترین روش‌ها می‌توان از این روش‌ها نام برد: روش موضوعی، ترتیبی، تاریخی و …

از مهم‌ترین تفاسیر شیعه می‌توان این تفاسیر را برشمرد: تفسیر قمی، تبیان، مجمع البیان، روض الجنان، تفسیر صافی، تفسیر المیزان.

علامه طباطبائی دانش تفسیر را این چنین تعریف کرده است: «تفسير به معناى بيان معانى آيات قرآنى و كشف مقاصد و مداليل آن است».

مهم‌ترین نکته در باب تفسیر عبارت از نقش این علم در پرده برداری از مدلول لفظ و بیان معانی است. در نتیجه، بیان معانی ظاهری لفظ که از ظاهر کلام به ذهن می‌رسد، تفسیر خوانده نمی‌شود و به تعبیر شهید صدر (م ۱۴۰۲ق): «‌پرده برداری و بیان در معنای تفسیر در جایی مطرح است که گزارش گر نوعی پنهان بودگی و پیچیدگی باشد تا از راه تفسیر کشف و زایل گردد. ولی در جایی که سخن با معانی ظاهری و زودرس روشن می‌شود و لفظ معنای آن را آگاهی می‌دهد، تفسیر نامیده نمی‌شود، زیرا از چیزی پنهان پرده برداری نکرده است». این تعریف برای محدودۀ تفسیر و میدان فعالیت این علم در فهم پیام قرآن بسیار مهم است، زیرا مشخص می‌کند کجا جای تفسیر و کجا جای برداشت از معنای ظاهری و ترجمان کلام است. سیوطی نیز در الاتقان این تعریف را ارائه کرده است: «‌تفسیر علمی است که از احوال قرآن از نظر دلالت بر مرادش متناسب با درک و فهم بشر بحث می‌کند».

 

فهرست مطالب:

قابل فهم بودن قرآن

نظریه اول

دلیل

پاسخ به اشكال این گروه

نظریه دوم

تفسیر قرآن

شهید صدر

تفسیر در لغت

تفسیر در اصطلاح مفسرین

تاویل قرآن

ابن تیمیه

علامه طباطبایی

باطن قرآن

مقدمات تفسیر

ضرورتهای تفسیر

مفاهیم واژه ها

بررسی وجوه معنایی

توجه به قرائن خارجی

تاریخ تفسیر

مكاتب تفسیری

مكتب تفسیر نبوی

مكتب تفسیر اهل بیت

مكتب تفسیری صحابه

نمونه ای از تفسیر ابن عباس

منابع تفسیر صحابه

اجتهاد

مكتب تفسیری تابعین

تفسیر اجتهادی

تفسیر جامع

جامع البیان تالیف محمد بن جریر طبری

تفسیر المنار تالیف محمد عبده

تفاسیر شیعه

مجمع البیان تالیف ابو علی طوسی

المیزان، تالیف علامه سید محمد حسین طباطبایی

روش تفسیر

تفسیر ترتیبی

تفسیر موضوعی

تفسیر موضوعی معرفتی

تفسیر موضوعی عصری

تفسیر موضوعی سوره ای

تفاوتهای تفسیر موضوعی و ترتیبی

مراحل و فوائد تفسیر عصری

البرهان فی تفسیر القرآن

نور الثقلین

تفاسیر ادبی

جوامع الجامع

الكشاف عن حقائق غوامض الترتیل

تفاسیر فلسفی

تفسیر ابن سینا

تفاسیر عرفانی

و…

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *