پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تبدیلات لورنتس و تبدیلات گالیله در نسبیت در 60 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تبدیلات لورنتس و تبدیلات گالیله در نسبیت در 60 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

مختصات لورنتس (Lorentz transformation) در نسبیت خاص، تبدیلات لورنتس معادله هایی هستند که مختصه‌های فضایی و زمانی یک رویداد را از دید دو ناظر مختلف به هم تبدیل می‌کنند. یعنی اگر یک ناظر برای رویداد خاصی در فضا-زمان مختصه‌های مکانی  و  و  و زمان را اندازه بگیرد، و ناظر دیگری (که در مکان دیگری واقع است و با سرعتخاصی نسبت به ناظر اول حرکت می‌کند) مختصه‌های  ،، و  را برای همان رویداد اندازه بگیرد، تبدیلات لورنتس رابطهٔ بین این دو مختصات را بیان می‌کند.

پیش از نسبیت خاص، این کار با تبدیلات گالیله انجام می‌شد. تبدیلات گالیله در سرعتهای زیاد (نزدیک به سرعت نور) با مشکل مواجه می‌شوند و باید با تبدیلات لورنتس جایگزین شوند. اگرچه، در سرعت‌های کم (کم نسبت به سرعت نور)، یعنی در بیشتر کاربردهای روزمره، تبدیلات گالیله تقریباً نتایج مشابهی با تبدیلات لورنتس دارند.

معادلاتی که در فیزیک کلاسیک مختصات فضا و زمان دو دستگاه مختصات را که با سرعت ثابت نسبت به هم حرکت می‌کنند، به‌هم مربوط می‌سازند، تبدیلات گالیله‌ای یا نیوتنی می‌نامند. دو دستگاه و  را در نظر می‌گیریم به‌طوری که دستگاه  نسبت به دستگاه  با سرعت ثابت u به طرف راست حرکت می‌کند. u هم‌جهت با سوی مثبت محورهای X دو دستگاه مختصات در نظر گرفته می‌شود. مختصات فضایی رویداد A در دستگاه S به‌صورت  و از دید ناظرS’ دارای مختصات  است. در این صورت تبدیلات گالیله به صورت زیر خواهد بود:

  • تساوی  از این حقیقت ناشی می‌شود که حرکت نسبی دو دستگاه عمود بر محور مختصات Y. Z است.
  • در تبدیلات گالیله‌ای زمان مطلق است. یعنی دو ساعت هماهنگ با هر سرعتی نسبت به‌یکدیگر حرکت کنند، ناظر هیچ اختلاف زمانی در این ساعت‌ها نخواهد دید.

 

فهرست مطالب:

تبـدیل گالیـله

تبدیل گالیله ای مختصات

تبدیل گالیله ای سرعت

تبدیل گالیله ای شتاب

فرضهاي انيشتين

ناوردایی

اثیـــر

اصــل نسبیـت

فرض اول

فرض دوم

تبدیـل مختصات لورنتس

انقباض طول و اتساع زمان

بازه زمانی ویژه

تبدیـل نسبیتـی سـرعت

تبدیل سرعت لورنتس

جــرم، انـرژی و تکانــه در نسبیـت

جرم نسبیتی

رابطه تکانه – انرژی

جرم چنــد ذره بنیــادی

اثــر دوپلــر نسبیتــی

اگر چشمه و ناظر به سمت یکدیگر در حرکت باشند

سر انجام اگر تابش مخالف بر جهت حرکت باشد

سر انجام اگر تابش عمود بر جهت حرکت باشد

و…

به همراه مثال های حل شده.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *