پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بودجه بندی سرمایه ای در 100 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان بودجه بندی سرمایه ای در 100 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

ارزيابي سرمايه‌گذاري در دارايي‌هاي ثابت، تصميم‌گيري در خصوص انواع سرمايه‌گذاري‌ها و انتخاب مناسب‌ترين پروژه، كه در مجموع فرايند بودجه‌بندي سرمايه‌اي را تشكيل مي‌دهند، از مهم‌ترين مباحث در مديريت مالي محسوب مي‌شوند. سرمايه‌گذاري بلندمدت، مستلزم تخصيص مقادير متنابهي وجه نقد است و همچنين منجر به ايجاد تعهدات بلندمدت مي‌گردد كه اين امر با تصميمات اساسي واحد انتفاعي كه آثار آن در بلندمدت آشكار مي‌شود، ارتباط مي‌يابد. بنابراني ضرورت دارد از روش‌هاي علمي و كاربردي مختلفي براي ارزيابي اين گونه فعاليت‌ها استفاده شود.

در تصميمات سرمايه‌گذاري، فعاليت‌هايي نظير توسعه ظرفيت توليد، جايگزين نمودن و تعويض ابزار و ماشين آلات قديمي توليدف تغيير روش‌هاي توليد مانند مكانيزه نمودن آن، يا ساير تغييراتي كه به لحاظ همگاني با شرايط محيطي، ضرورت مي‌يابند، مدنظر مي‌باشند

اهميت بودجه‌بندي سرمايه‌اي

تنظيم برنامه‌هاي بلندمدت سرمايه‌گذاري، امكان تداوم فعاليت آنها را فراهم ساخته و تحقق اهداف را تسهيل مي‌بخشد. بودجه‌بندي سرمايه‌اي در حقيقت برنامه‌اي مالي است كه طبق آن، مخارج سرمايه‌اي يك واحد انتفاعي پيش‌بيني مي‌گردد.

بودجه بندي سرمايه‌اي، ابزار تصميم‌گيري بلندمدت، براي ايجاد ظرفيت عملياتي واحد انتفاعي است

مخارجي كه براي ايجاد ظرفيت عملياتي صرف مي‌شوند به عنوان مخارج سرمايه‌اي شناخته شده و با سرمايه‌گذاري در دارايي‌هايي با عمر طولاني سروكار دارند از جمله فعاليت‌ها، در فرايند بودجه‌بندي سرمايه‌اي تجزيه و تحليل مالي پروژه‌هاي سرمايه‌اي است كه اين امر، اهميت بودجه‌بندي سرمايه‌اي را بيشتر مي‌سازد، زيرا تجزيه و تحليل ياد شده در تصميم‌گيري و انتخاب مناسب‌ترين شيوه، اثر قابل توجهي دارد.

فرايند بودجه‌بندي سرمايه‌اي

بودجه‌بندي سرمايه‌اي، فرايند ارزيابي سرمايه‌گذاري در دارايي‌هاي بلندمدت و انتخاب مناسب‌ترين آنها از طريق تجزيه و تحليل مالي پروژه‌ها با استفاده از روش‌هاي علمي و كاربردي است. مخارج سرمايه‌اي براي اين دوره بودجه برآورد و پيش‌بيني مي‌گردد.

فرايندي بودن بودجه‌بندي سرمايه‌اي بدين مفهوم است، كه، ابتدا اهداف مي‌بايد مشخص گردد، سپس ميزان سرمايه‌گذاري‌ها بايد تعيين شود در نهايت با استفاده از روش‌هاي مختلف ارزيابي پروژه‌هاي سرمايه‌اي، مناسب‌ترين بديل از نظر عملي بودن، اقتصادي بودن و سودآور بودن انتخاب گردد.

تعريف بودجه‌بندي سرمايه‌اي

بودجه‌بندي سرمايه‌اي عبارت است از فرايند ارزيابي مخارج سرمايه‌اي، و انتخاب پروژه سرمايه‌گذاري كه دستيابي به اهداف را تسهيل كند و بالاترين نرخ بازدهي را تأمين نمايد و ارزش واحد انتفاعي را افزايش دهد.

ويژگي‌هاي بودجه‌بندي سرمايه‌اي

اغلب پروژه‌هاي بودجه‌بندي سرمايه‌اي، تخصيص منابع عمده‌اي را ايجاب مي‌كند. به عبارت ديگر، منابع مالي (وجوه نقد) زيادي بايد در اجراي آن صرف و هزينه نمود.

تصميمات بودجه‌بندي سرمايه‌اي معمولاً موجب ايجاد تعهدات بلندمدت مي‌شود. زيرا پروژه‌هاي مورد بررسي اغلب عمر مفيدي بيش از يك سال دارند. همچنين هرچه عمر مفيد پروژه‌اي طولاني‌تر باشد، پيش‌بيني درآمدها، مخارج يا صرفه‌جويي در مخارج آتي ناشي از آن مشكل‌تر مي‌شود.

تصميمات بودجه‌بندي سرمايه‌اي بر تصميم گيري كلي‌تري در مودر هدف‌‌ها و سياست‌هاي بلندمدت واحد تجاري- توليدي مبتني است.

 

فهرست مطالب:

مفهوم بودجه بندي سرمايه اي

فرايند بودجه بندي سرمايه اي

نحوه محاسبه جريانات نقدي حاصل از طرحهاي سرمايه گذاري

روشهاي ارزيابي طرحهاي سرمايه گذاري

روش خالص ارزش فعلي (NPV)

نرخ بازده داخلي يا دروني (IRR)

دوره برگشت سرمايه

نرخ بازده حسابداري (ARR)

مقايسه سرمايه گذاريهاي با عمر مفيد متفاوت

تورم و بودجه بندي سرمايه اي

فرصتهاي سرمايه گذاري مرتبط با هم

جيره بندي سرمايه اي

به همراه بیش از 35 مثال حل شده.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *