پاورپوینت کامل و جامع با عنوان انواع ناهنجاری های کروموزومی در 101 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان انواع ناهنجاری های کروموزومی در 101 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

کروموزم (معادل فارسی فام‌تن) به معنی جسم رنگی است که اولین بار در سال ۱۸۸۸ بوسیله والدیر بکار گرفته شد. هم اکنون این واژه برای نامیدن رشته‌های رنگ‌پذیر و قابل مشاهده با میکروسکوپهای نوری بکار می‌رود که از همانندسازی و نیز بهم پیچیدگی و تابیدگی هر رشته کروماتین اینترفازی در سلولهای یوکاریوتی تا رسیدن به ضخامت ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ نانومتر ایجاد می‌شود. در پروکاریوتها نیز ماده ژنتیکی اغلب به حالت یک کروموزوم متراکم می‌شود. در برخی باکتریها علاوه بر کروموزوم اصلی که اغلب ژنها را شامل می‌شود کروموزوم کوچک دیگری که بطور معمول آن را پلاسمید (پلازمید) می‌نامند، قابل تشخیص است گر چه تعداد کمی از ژنها بر روی پلاسمید قرار دارند.

اما از آنجا که در بیشتر موارد ژنهای مقاومت به آنتی بیوتیکها بر روی آن جایگزین شده‌اند، از نظر پایداری و بقای نسل باکتری اهمیت زیادی دارد. کروماتین در ساختمان کروموزوم به شکل لوپ دیده می‌شود. لوپها توسط پروتئینهای اتصالی به DNA که مناطق خاصی از DNA را تشخیص می‌دهند پابرجا می‌ماند. سپس مراحل پیچ خوردگی نهایتاً نوارهایی را که در کروموزومهای متافازی دیده می‌شود ایجاد می‌کند. هر تیپ کروموزومی یک نوع نواربندی اختصاصی را در ارتباط با نوع رنگ آمیزی نشان می‌دهد. این رنگ آمیزیها منجر به مشخص شدن تعداد و خصوصیات کروموزومهای هر گونه از موجودات زنده می‌گردد؛ که این خصوصیات تعدادی و مورفولوژیک کروموزومها را کاریوتیپ می‌نامند.

یابه زبان ساده می‌توان کروموزوم‌ها را به بسته‌های مواد ژنتیکی تشبیه کرد که درون هستهٔ سلول‌ها ذخیره شده‌اند؛ و در واقع به شکل مولکول‌های دی‌ان‌ای همراه با پروتئین‌ها هستند که به این بسته‌ها فام‌تن، رنگین‌تن یا کروموزوم گفته می‌شود.

هر انسان در مجموع 46 کروموزوم دارد که هنگام لقاح نصف می‌شود. از این 46 کروموزوم دو کروموزوم جنسی اند و جنسیت را مشخص می‌کنند. هر انسان به هنگام لقاح 23 کروموزوم از اسپرم پدر و 23 کروموزوم از تخمک مادر دریافت می‌کند. سلول‌های تخمک و اسپرم هاپلوئید هستند یعنی دارای یک سری از هر کروموزوم‌ند.
سلول‌های پروکاریوتی (پیش هسته‌ای باکتری‌ها) معمولاً دارای یک کروموزوم می‌باشند. البته باکتری‌هایی هم وجود دارند که دارای چند کروموزوم می‌باشند اما این باکتری‌ها نادر هستند. کروموزوم باکتری‌ها به صورت حلقوی است. باکتری‌ها (و برخی مخمرها) علاوه بر کروموزوم اصلی دارای یک یا چند پلاسمید نیز می‌باشند. انسان سالم دارای 23 جفت فام‌تن است. 22 جفت فام‌تن که تعیین‌کننده منش‌های ارثی به غیر از جنس (نر و ماده) است و خودتن (اتوزوم) نامیده می‌شود. یک جفت دیگر را فام‌تن جنسی می‌گویند. فام‌تن‌های جنسی در مردان طبیعی به صورت XY و در زنان طبیعی XX است.

کروموزوم همتا

به کروموزوم‌هایی می‌گویند که از نظر اندازه، شکل و محتوای ژنتیکی همانند اند.

 

فهرست مطالب:

ناهنجاري هاي كروموزومي - تغييرات ساختماني كروموزوم

تغييرات ساختماني

موانع تغييرات ساختاري

كمبودها

كمبود و حذف

ايجاد حلقه

نقش نقصان در تحول

غالبيت كاذب

چگونگي ايجاد كمبود

مكان ايجاد نقصان

روش تشخيص حذف

كروموزوم هاي حلقوي

مهمترين خصوصيات كروموزوم هاي حلقوي

دو برابر شدن كروموزم ها

انواع دو برابر شدن كروموزوم ها

منشا دو برابر شدن و كمبود

شناسايي دو برابر شده ها و كمبودها

انتقال دو برابر شده ها و کمبودها

استفاده از دو برابر شده ها و کمبودها در مطالعات ژنتيکي

تبادلات

اساس توليد آزمايشگرهاي داراي تبادل

شناسائي کروموزوم هاي تبادل يافته

و...

ناهنجاري هاي كروموزومي - تغييرات عددي كروموزوم

هتروپلوئيدي

انواع هتروپلوئيدي

پلي پلوئيدي

يوپولوئيدي

پلي پلوئيدي

آلوپلي پلوئيدي قطعه اي

آتوآلوپلي پلوئيدي

آمفي پلوئيدي

ايجاد آلوپلي پلوئيد

مكانيزم هاي به وجود آورنده پلي پلوئيدي

اثر يوپلوئيدي در تكامل موجودات زنده

مضرب تعداد مجموعه هاي پايه كروموزومي

اتوپلي پلوئيدي

منشا اتوتريپلوئيدها

رفتار سيتولوژيکي در اتوتريپلوئيدها

باروري در اتوتريپلوئيدها

موارد کاربرد اتوتتراپلوئيدها

اتوتترا پلوئيدها

و...

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *