پاورپوینت کامل و جامع با عنوان آنسامبل کانونی بزرگ در مکانیک آماری در 67 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان آنسامبل کانونی بزرگ در مکانیک آماری در 67 اسلاید

 

 

 

 

 

 

 

 

در فیزیک، آنسامبل (هنگرد) (به انگلیسیensemble) یا آنسامبل آماری به مجموعهٔ فرضی‌ای گفته می‌شود که شامل تعداد زیادی (گاهی تعداد نامتنهاهی‌ای) از یک سامانهٔ فیزیکی است. این سامانه‌ها کپی‌هایی از یکدیگر هستند ولی هر کدام در یکی از وضعیت‌های ممکن (برای سامانه) قرار دارند. مفهوم هنگرد را گیبس در سال ۱۹۰۲ در فیزیک آماری و ترمودینامیک معرفی کرد. یک آنسامبل در واقع توزیع احتمالوضعیت‌های فیزیکی ممکن برای سامانه است.

آنسامبل ترمودینامیکی نوع ویژه‌ای از هنگرد آماری است که در حالت تعادل قرار دارد و برای محاسبهٔ ویژگی‌های یک سیستم ترمودینامیکی به‌کار می‌رود.

آنسامبل‌های ترمودینامیکی

  • هنگرد ریزبندادی (به انگلیسیmicrocanonical ensemble) در این هنگرد (آنسامبل)، انرژی کل سیستم و تعداد کل ذرات سیستم ثابت است. (سیستم نمیتواند انرژی یا ذره تبادل کند.)
  • هنگرد بندادی (به انگلیسیcanonical ensemble) در این هنگرد (آنسامبل)، انرژی دقیقا مشخص نیست ولی تعداد ذرات ثابت است. به جای انرژی، مقدار دما است که ثابت میماند. آنسامبل کانونیک برای توصیف سیستم بسته ای که در تبادل گرمایی ضعیف با حمام گرمایی است به کار می آید. این سیستم اگر در تبادل گرمایی ضعیف با سیستم های دیگر با دمای مشابه باشد در تعادل میماند.
  • هنگرد بزرگ‌بندادی (به انگلیسیgrand canonical ensemble) در این آنسامبل نه انرژی ثابت است و نه تعداد ذرات ثابت، به جای اینها دما و پتانسیل شیمیایی ثابت هستند. این آنسامبل برای توصیف سیستمهای باز مناسب است که در تبادل ضعیف با یک مخزن است. (تبادل گرمایی، تبادل شیمیایی، تبادل تابشی، تبادل الکتریکی و ...) این سیستم اگر در تبادل ضعیف با سیستم های دیگر با دما و پتانسیل شیمیایی مشابه باشد در تعادل است.

 

فهرست مطالب:

مقدمه

تعادل بين يك سيستم و يك منبع انرژي – ذره

يك سيستم در آنسامبل كانوني بزرگ

ماکزیمم کردن تابع وزن

اهميت فيزيكي كميت هاي آماري گوناگون

پتانسیل q

آنتروپی سیستم

مثال ها

چگالي و افت و خيز انرژي در آنسامبل كانوني بزرگ متناظر با ديگر آنسامبل ‌ها

به همراه روابط کامل ریاضی.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *