پاورپوینت مطالعه، شناخت و مرمت حسینیه امینی ها قزوین

پاورپوینت مطالعه، شناخت و مرمت حسینیه امینی ها قزوین

پاورپوینت مطالعه، شناخت و مرمت حسینیه امینی ها قزوین در 96 اسلاید

خانه و حسینیه امینی‌ها، از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزویندر مغرب رودخانه دزج ساخته شد که بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابات مولوی به جای آن احداث گردید.

 این ساختمان در سال ۱۲۷۵ هجری قمری با دو طبقه بنا گردیده و در آن وقت مبلغ چهل و هشت هزار تومان صرف ساخت آن شده‌است. در میان بنا سه تالار ساخته شده که امتداد آن‌ها به موازات یکدیگر از شرق به غرب ا ست و میان دو حیاط شمالی و جنوبی قرار دارد. تالارها دارای ارسی‌های بسیار زیبایی بوده که در هنگام روضه خوانی با بلند کردن آن‌ها، هر سه تالار یکی می‌گردند و محوطه سر پوشیده بزرگ و آیینه کاری زیبایی تشکیل می‌دهند. در وسط تالار بزرگ چهلچراغ آویخته شده و فرشهای تالار یکتخته و عتیقه بوده‌است. زیر تالارها خالی بوده و سردابه، زیرزمین، شربتخانه و انبار ساخته‌اند.مرحوم حاجی محمد رضای امینی برای خیرات و مبرات در سال ۱۳۰۳ ه.ق دهاتی را جهت روضه خوانی در ایام محرم و اطعام مساکین در محرم و صفر و رمضان وقف این حسینیه نموده‌است.
حسینیه امینی‌ها در مساحتی حدود ۱۲۰۰ مترمربع، با نقشه مستطیل شکل و در دو طبقه (زیرزمین و همکف) ساخته شده و در اضلاع شمالی و جنوبی آن دو حیاط نسبتاً وسیع وجود داشت که حیاط شمالی بعدها جای خود را به مدرسه‌ای داده است. در زیر تمام سطح حسینیه، زیرزمینی بنا گردیده که از طراحی جالب توجه و فضاهای متنوع و متعددی برخوردار است.

بخش میانی زیرزمین طرح صلیبی شکلی دارد و در وسط نیز حوضی هشت ضلعی دارد. تمام فضاهای زخدماتی، شربت‌خانه، انبار و غیره مورد استفاده بوده است. زیرزمین از طریق ورودی‌هایی به حیاط شمالی و جنوبی راه داشته است.

طبقه اصلی و همکف حسینیه از سه تالار مستطیل شکل تو در تو و اتاق‌ها و فضاهای خدماتی کوچک‌تری، در اضلاع شرقی و غربی، تشکیل شده است. تمام فضاها از طریق درگاه‌هایی، با فضاهای جانبی مرتبط شده‌اند. تالارهای سه‌گانه نیز از طریق چند درگاه و ارسی‌های بزرگ و زیبایی به هم متصل می‌شوند که با باز کردن این ارسی‌ها، فضای وسیعی از به هم پیوستن سه تالار حاصل می‌شود و عزاداران می‌توانند در این فضای وسیع گرد هم آیند.یرزمین با پوشش‌های طاق و گنبد مسقف شده است

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *