پاورپوینت دقیق بافت همبند – 10 اسلاید

پاورپوینت دقیق بافت همبند - 10 اسلاید

پاورپوینت دقیق بافت همبند

پاورپوینت دقیق بافت همبند

پاورپوینت دقیق بافت همبند

پول شما و زندگی شما 

http://japan.sellfile.ir/

بافت همبند Connective Tissue
بافت همبند که تقریبا“ در تمام نقاط بدن وجود دارد اعضاء و بافتهای مختلف را بیکدیگر بسته از آنها مانند آستر یا کیسه پشتیبانی می کند. مهمترین نوع بافت همبند نوع سست یا غربالی آن است که لابلای اعضاء و بافتهای دیگر قرار گرفته علاوه بر وظیفه پشتیبانی در اعمالی مانند دفاع از بدن نیز شرکت می کند.
اجزاء بافت همبند عبارتند از: پاورپوینت دقیق بافت همبند
سلولها، ماده بنیادی و رشته ها پاورپوینت دقیق بافت همبند
1- سلولهای بافت همبند Cells  پاورپوینت دقیق بافت همبند
1-1 سلول متمایز نشده مزانشیمی Undifferentiated Mesenchymal Cell
سلولی ستاره ای شکل و تمایز نیافته است که قابلیت تمایز به انواع دیگر سلولهای بافت همبند را دارا می باشد و در دوران جنینی در تمامی بافتها و در هنگام بعد از تولد در نقاط خاصی مانند اطراف عروق خونی (پری سیتها) یافت می شوند.
2-1 فیبروبلاست Fibroblast
مهمترین سلول بافت همبند بوده، ستاره ای شکل با هسته بیضی و به رنگ بنفش تیره. فیبروبلاست مسئول تهیه رشته ها و ماده بنيادي بوده براي ترميم بافت همبند اقدام مي كند. فيبروبلاست غيرفعال را فيبروسيت Fibrocyte مي نامند.

4-1 ماستوسيت يا ماست سل Mast cell
سلولي است كه غالبا“ همراه رگها بوده با رنگ آميزي معمولي بندرت ديده شده و در سيتوپلاسمش دانه هاي ريز(گرانولهاي) بنفش رنگي مشاهده مي شود كه حاوي هپارين٬ هيستامين و مواد شيميائي دخيل در آلرژي (ازدياد حساسيت) مانند لكوترينها وجود دارد.
5-1 پلاسما سل يا پلاسموسيت: Plasma Cell
در ديواره لوله گوارش به فراواني يافت شده و با كروماتين هسته اي كه به شكل صفحه ساعت(چرخ ارابه) آرايش پيدا كرده براحتي قابل تشخيص است. اين سلول از لنفوسيت B مشتق شده و سلول مولد آنتي بادي(پادتن) است.
6-1 سلول چربي يا آديپوسيت: Adipocyte
سلولي مدور يا بيضي شكل است كه در لامهاي بافت شناسي با توجه به حل شدن محتويات آن به صورت لانه زنبور عسل مشاهده مي شود. البته غير از نوع اول(چربي سفيد) نوع قهوه اي چربي نيز وجود دارد كه در دوران جنيني و اطفال به فراواني يافت شده كه به عنوان يك منبع توليد انرژي محسوب مي شود.
7-1 ماكروفاژ يا هيستيوسيت Histiocyte
سلولي است شبيه فيبروبلاست كه از مونوسيتهاي خون منشاء مي گيرد و در حالت فعاليت سيتوپلاسم وسيع ٬ مدور و هسته اي لوبيائي شكل پيدا مي كند. اين سلول عمل بيگانه خواري را به عهده دارد.

رشته هاي بافت همبند:
1- رشته كلاژن يا سفيد: Collagen or White Fiber
مهمترين رشته بافت همبند كلاژن نام دارد واز پروتئيني به همين نام تشكيل شده كه خاصيت چسب مانند داشته و بر اثر جوشاندن به ژلاتين تبديل مي شود.
رشته(فيبر)- فيبريل(رشته هاي ظريف)- ميكروفيبريل يا تروپوكلاژن
ويتامين C
انواع مهم كلاژن

2- رشته رتيكولر: Reticular Fiber
نوعي رشته كلاژن ناقص مي باشند(نوع 3) كه در رنگ آميزيهاي معمولي ديده نشده اما در رنگ آميزي با نقره به رنگ سياه در مي آيند و داربست اعضاء لنفاوي(عقده لنفاوي٬ تيموس) را تشكيل مي دهند.

3- رشته ارتجاعي: Elastic Fiber
به اشكال منفرد و منشعب مشاهده شده ودر رنگ آميزي معمولي قرمز رنگ و در تشريح به رنگ زرد مشاهده مي شود. از پروتئيني به نام الاستين ساخته شده است.

 

متن بالا تنها سه اسلاید از پاورپوینت دقیق بافت همبند است

برای دانلود کل پاورپوینت دقیق بافت همبند از لینک زیر استفاده کنید:

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *