پاورپوینت درس 6 نگارش پایه دهم: نوشته های ذهنی (2) سنجش و مقایسه

پاورپوینت درس 6 نگارش پایه دهم: نوشته های ذهنی (2) سنجش و مقایسه

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 25 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

 درس سوم نوشته ذهنی (2) سنجش و مقایسه روش جانشین سازی را برای نوشتن متن هاي ذهني، در درس گذشته آموختیم و با بهره گیری از آن شیوه، نوشتیم. یكي دیگر از روش هایي که در نگارش متن ذهني مفید است، روش « سنجش و مقایسه » است. مقصود از سنجش و مقایسه، برقراري پیوند بین پدیده ها و کشف روابط میان آنها براي درک تفاوت ها و شباهت هاي آنهاست. راه ارتباطی موضوع ها با یكدیگر، از طریق رابطه معنایی آنها ایجاد مي شود. درس 6 : نوشته ذهنی (2) 4 روابط معنایی موضوعات معمولا بر پایه « قیاس » شكل می گیرد. مقایسه کردن یک موضوع با موضوع دیگر، در حقیقت، نوعی پیوند زدن به موضوعاتی است به ظاهر بی ربط اما در واقع مرتبط با هم. همین بی ربطی اولیه و کشف روابط پس از درنگ و تأمل است که فضای نوشته را ذهنی و جذاب مي سازد. در نوشته هاي عیني موضوع را با چیزي مقایسه مي کنند که با هم در یک طبقه قرار مي گیرند؛ مثلا دو کتاب، دو خودرو، دو پرنده یا دو خانه. آنچه در نوشته عیني بیان مي شود، مبتني بر حواس است. به بیان دیگر، موضوع نوشته عینی درباره شكل ظاهري، رنگ، بو، صدا، مزه و زبري و نرمي پدیده هاست؛ درس 6 : نوشته ذهنی (2) 5 اما در نوشته هاي ذهني، وضع فرق مي کند. در نگارش ذهني از مرز حواس فراتر مي رویم و آزادانه در فضاي ذهن حرکت مي کنیم. بنابراین مي توانیم دو چیز را که به ظاهر هیچ سنخیتي با هم ندارند، با هم مقایسه کنیم. هنگامي که مي خواهیم درباره موضوعي با روش مقایسه، متن ذهني بنویسیم، مي توانیم از پیوند زدن آن موضوع به موضوع هاي دیگر بهره ببریم. وقتی موضوعی را به موضوع دیگری پیوند می زنیم، در واقع فضای جدیدی برای نوشتن ایجاد می کنیم. معمولا مي توان موضوع ها را به کمک رابطه ذهني به هم ربط داد؛ آنها را مقایسه کرد و کار خلق و آفرینش را براي ذهن آسان نمود؛ مثل نمونه های زیر: مقایسه قلم با خون شهید، با اسلحه، با درخت و... مقایسه کتاب با انسان، با برگ درختان، با آسمان و... مقایسه میز با درخت، با برده، با دیکتاتور و... مقایسه رفتگر با آفتاب، با آب و... مقایسه دیوار با تنهایی، با قفس، با موش و... مقایسه خواب با روزهای تعطیل، با شب امتحان و... مقایسه کفش با پا، با سنگریزه، با جاکفشی، با پای مصنوعی و... مقایسه کتاب با دوست، با عالم بی عمل، با انسان، با دانای کل، با سرچشمه دانایی و... مقایسه آیینه با چهره، با غبار، با آدم دروغگو، با آدم خودشیفته و... در نوشته زیر، نویسنده « کتاب » را با « انسان » پیوند می زند و آنها را با هم مقایسه می کند. بعضي از کتاب ها مانند انسان ها هستند: بعضی از کتاب ها ساده می پوشند و بعضی لباس های عجیب و غریب و رنگارنگ دارند. بعضی از کتاب ها برای ما قصه می گویند تا بخوابیم و بعضی قصه می گویند تا بیدار شویم. بعضی از کتاب ها شاگرد اول می شوند و جایزه می گیرند. بعضی از کتاب ها مردود می شوند و بعضی تجدید. بعضی از کتاب ها به پدر و مادر خود احترام می گذارند و بعضی حتی نامی هم از پدر و مادر خود نمی برند. بعضی از کتاب ها هرچه دارند، از دیگران گرفته اند. بعضی از کتاب ها هرچه دارند به دیگران می بخشند. بعضی از کتاب ها را باید به بیمارستان برد تا معالجه شوند و بعضی را باید به تیمارستان برد. بعضی از کتاب ها دوقلو یا چندقلو هستند. بعضی از کتاب ها پیش از تولد می میرند و بعضی تا ابد زنده هستند. بعضی از کتاب ها سیاه پوست اند، بعضی سفید پوست و بعضی زردپوست یا سرخ پوست. بعضی از کتاب ها به رنگ پوست و پوتین خود افتخار می کنند و رنگ دیگران را مسخره می کنند.

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

ضمنا در صورت نبود کافیست، پاورپوینت مد نظرتان در هر مقطع و پایه تحصیلی، از طرق تلگرام با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاورپوینت شما آماده و تحویل داده شود.

 

محصولات مرتبط

پکیج پاورپوینت های درس نگارش پایه دهم:: (درس 1 الی درس 8 )

پاورپوینت درس 1 نگارش پایه دهم: پرورش موضوع

پاورپوینت درس 2 نگارش پایه دهم: عینک نوشتن

پاورپوینت درس 3 نگارش پایه دهم: نوشته های عینی

پاورپوینت درس 4 نگارش پایه دهم: نوشته های گزارش گونه

پاورپوینت درس 5 نگارش پایه دهم: نوشته های ذهنی (1) جانشین سازی

پاورپوینت درس 6 نگارش پایه دهم: نوشته های ذهنی (2) سنجش و مقایسه

پاورپوینت درس 7 نگارش پایه دهم: نوشته های ذهنی (3) ناسازی معنايی یا تضاد مفاهیم

پاورپوینت درس 8 نگارش پایه دهم: نوشته های داستان گونه

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *