پاورپوینت درس 5 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: هویت

پاورپوینت درس 5 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: هویت

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 25 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

درس پنجم هویت فردی و اجتماعی افراد در موقعیت های گوناگون با پرسش ((کیستی؟)) مواجه می شوند یا از خودشان می پرسند به راستی ((من کیستم؟)). آنها در پاسخ به این پرسش خودشان را معرفی می کنند و در معرفی خود به ویژگی هایی از این قبیل اشاره می کنند: نوجوان، متولد هشتم آبان 79 ، مؤمن، گندمگون، ورزشکار، وقت شناس، صبور، راستگو، ایرانی و... . آنچه در پاسخ به پرسشِ کیستی گفته می شود و با آن هر شخص از افراد دیگر متمایز می گردد،((هویت)) فرد را تشکیل می دهد. ما در شکل گیری بعضی ویژگی های هویتی مانند دختر یا پسر بودن نقشی نداریم اما بسیاری از ویژگی های هویتی مانند صفات اخلاقی را خودمان شکل می دهیم یا در شکل گیری آنها سهم زیادی داریم. بعضی ویژگی ها هستند که در به دست آوردنشان نقشی نداریم اما با تلاش می توانیم آنها را تغییر دهیم؛ مانند موقعیت اجتماعی که در زمان تولد از طریق خانواده به ما داده می شود و ما در طول زندگی، می توانیم آن را تغییر دهیم. برخی از ویژگی های هویتی تغییر می کنند؛ مانند جایگاه فرد در جامعه که تابع دانایی، توانایی و دارایی اوست، ولی برخی ویژگی ها مانند زمان و مکان تولد، تغییر نمی کنند. فرد بدون عضویت در گروه های اجتماعی نمی تواند برخی ویژگی ها را داشته باشد؛ مثلا ما فقط با عضویت در جامعۀ ایران، ایرانی محسوب می شویم؛ در حالی که زرنگی یا تنبلی و صبوری یا زودرنجی ویژگی های فردی ما هستند. آیا می توانید برخی از ویژگی های هویتی خود را نام ببرید و اکتسابی یا انتسابی بودن فردی یا اجتماعی بودن و ثابت یا متغیر بودن آنها را تعیین کنید؟ هویت فردی و اجتماعی چه نسبتی با هم دارند؟ هویت دارای دو بعد فردی و اجتماعی است. هویت فردی نیز شامل دو بعد جسمانی و نفسانی است، بنابراین، هویت انسان سه بعد دارد: بعُد جسمانی (بدن) بعُد نفسانی (ویژگی های اخلاقی و روانی) بعُد اجتماعی (نقش ها و عضویت فرد در جامعه). آیا می توانید برای هرکدام از این ابعاد، نمونه بیاورید؟ آیا میان این سه بعُد ارتباطی وجود دارد؟ سه بُعد هویت ما از یکدیگر جدا نیستند بلکه با هم تعامل یا ارتباط متقابل و دو سویه دارند و بر یکدیگر اثر می گذارند؛ برای مثال: ترشح بیش از اندازة غدۀ تیروئید موجب عصبانی شدن انسان ها می شود. برخی بیماری های جسمانی به کمک قوای روانی درمان می شوند. جوانِ مؤمنِ امیدوارِ پرتلاشِ پرانگیزة دانش دوست، موفق خواهد شد. شرافت و وقار و سلحشوری از ویژگی های صحرانشینان است. آیا می توانید بگویید هر کدام از این مثال ها نشان دهندۀ رابطة کدام ابعاد هویت با یکدیگر است؟ تا اینجا با ابعاد مختلف هویت و تعامل آنها با یکدیگر آشنا شدید. اکنون پرسش دیگری مطرح می شود و آن این است که بین هویت فردی و اجتماعی ما و هویت جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، چه رابطه ای وجود دارد. هویت اجتماعی هر فرد، درون یک جامعه و بر اساس آنچه برای آن جامعه اهمیت دارد، شکل می گیرد. در جامعة قبیله ای، هویت اجتماعی افراد اغلب براساس جایگاه آنها در قبیله مشخص می شود. در جامعة سرمایه داری، هویت اجتماعی افراد بیشتر به دارایی و توان اقتصادی آنها وابسته است.

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

ضمنا در صورت نبود کافیست، پاورپوینت مد نظرتان در هر مقطع و پایه تحصیلی، از طرق تلگرام با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاورپوینت شما آماده و تحویل داده شود.

 

محصولات مرتبط

پکیج پاورپوینت های درس هویت اجتماعی پایه دوازدهم: (درس اول الی درس دهم)

پاورپوینت درس 1 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: کنش های ما

پاورپوینت درس 2 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: پدیده های اجتماعی

پاورپوینت درس 3 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: جامعه و فرهنگ (جهان اجتماعی)

پاورپوینت درس 4 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: ارزیابی فرهنگ ها

پاورپوینت درس 5 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: هویت

پاورپوینت درس 6 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: باز تولید هویت اجتماعی

پاورپوینت درس 7 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: تحولات هویتی جامعه

پاورپوینت درس 8 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: بعد فرهنگی هویت ایران

پاورپوینت درس 9 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: بعد سیاسی هویت ایران

پاورپوینت درس 10 هویت اجتماعی پایه دوازدهم: ابعاد جمعیتی و اقتصادی هویت ایران

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *