پاورپوینت به روز فتوسنتز – 28 اسلاید

پاورپوینت به روز فتوسنتز - 28 اسلاید

پاورپوینت به روز فتوسنتز

پاورپوینت به روز فتوسنتز

پاورپوینت به روز فتوسنتز

پاورپوینت به روز فتوسنتز

پاورپوینت به روز فتوسنتز

پاورپوینت به روز فتوسنتز

در يوكاريوتهاي فتوسنتز كننده، فتوسنتز در يكي از اندامك‌هاي سلولي به نام كلروپلاست صورت مي‌گيرد. برجسته‌ترين خصوصيت ساختماني كلروپلاست، سيستم فشردة غشاهاي دروني است كه به تيلاكوئيد معروفند. كل كلروفيل در اين سيستم غشايي كه محل واكنش، نوري فتوسنتز است، قرار گرفته است. واكنش‌هاي احياي كربن يا واكنش‌هاي تاريكي ( كه بوسيلة آنزيمهاي محلول در آب كاتاليز مي‌شوند )، در استروما، ناحيه‌اي از كلروپلاست كه بيرون تيلاكوئيدها قرار دارد، صورت مي‌گيرند. به نظر مي رسد كه تيلاكوئيدها خيلي نزديك به يكديگر قرار دارند. اين غشاهاي متراكم و فشرده، به تيغه‌هاي گرانا معروفند در حالي كه غشاهايي كه در كلروپلاست قرار دارند و فشرده و متراكم نيستند، تيغه‌هاي استرومايي نام دارند.
دو غشاي جدا از هم كه هر يك از دو لاية چربي تشكيل شده‌اند، كلروپلاست را احاطه مي‌كنند. اين سيستم غشايي مضاف داراي سيستمهاي مختلف براي انتقال متابوليست‌‌هاست. كلروپلاست، حاوي RNA, DNA و ريبوزوم نيز مي‌باشد. تعدادي از پروتئينهاي كلروپلاست، حاصل نسخه‌برداري و ترجمه در درون كلروپلاست هستند ؛ در حالي كه بقيه كه به وسيله DNA ي هسته كد مي‌شوند، روي ريبوزوم سيتوپلاسمي ساخته مي شوند و سپس به كلروپلاست انتقال مي‌يابند.
اين تقسيم كار بسيار قابل توجه، در برخي موارد به زير واحدهاي همان كمپلكس آنزيمي تقسيم مي‌شوند كه در اين خصوص در بخش بعد، بحث خواهد شد.
تثبیت دی اکسید کربن :
اساس کشاورزی بر عملکرد یا وزن فرآورده های زراعی استوار می باشد. چون محصول برداشت شده بطورمعمول براساس میزان رطوبت محک زده می شود،عملکرد با وزن ماده خشکی که توسط گیاه تولید می شود مساوی فرض می شود ،درحقیقت وزن خشک گیاه مابه تفاوت co2 جذب شده (فتوسنتز)وco2 دفع شده(تنفس)گیاه می باشد. میزان تنفس روزانه درخلال رشد برای اکثر گونه های گیاهی تحت شرایط مزرعه ای بین25تا30% کل فتو سنتز در روز می باشد. موقعی که تنفس بیش از فتوسنتز باشد وزن خشک گیاه کاهش می یابد،چنین عملی رامی توان با قرار دادن گیاه در تاریکی که عمل فتوسنتز انجام نخواهد گرفت،نشان داد.واکنش نوری،انرژی نوری رابه انرژی شیمیایی ( NADPH وATP ) تبدیل می کند. این ترکیبات سپس به مصرف احیای co2 رسیده ودر نتیجه ترکیبات آلی پا یدار تولید می شوند که وزن ماده خشک گیاه را تشکیل می دهند.
تثبیت کربن درگونه های سه کربنه
مرحله تاریکی یا واکنشهای بیو شیمیایی فتوسنتز ،عبارتست از واکنشهایی که بر اثر آنها کربن موجود در مولکول co2 وارد ترکیبات آلی شده و در آنها تثبیت میشود .در این صورت مرحله تاریکی یا بیوشیمیایی فتوسنتز یعنی مرحله تثبیت کربن که شامل تعدادی واکنشهای آنزیمی و بیوشیمیایی است که بطور پی در پی صورت گرفته و در نتیجه هیدراتهای کربن و ترکیبات آلی مختلف تولید میشوند وچون اولین بار این واکنش ها بوسیله فیزیولوژیست آمریکایی کالوین در سال 1975 کشف شد ،چرخه فعل وانفعالات مرحله تاریکی یا بیوشیمیایی بنام چرخه کالوین نامیده می شود .چون در این چرخه اولین ماده تولید شده یک ماده آلی دارای سه کربن بنام 3- اسید فسفوگلیسریک می باشد آن را چرخه c3 نیز می نامند.

متن بالا تنها سه اسلاید از پاورپوینت به روز فتوسنتز است

برای دانلود کل پاورپوینت به روز فتوسنتز از لینک زیر استفاده کنید:

 


دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *