پاورپوینت آماده ; بررسی و مطالعه تاثیر نیروی زلزله بر پی سد ها

پاورپوینت آماده ; بررسی و مطالعه تاثیر نیروی زلزله بر پی سد ها

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است

 

تعداد اسلاید : 20 اسلاید

به نام خداوند بخشنده مهربان بررسی و مطالعه تاثیر نیروی زلزله بر پی سد ها
مقدمه: آسیب پذیری سدهای خاکی در برابر زلزله از دیرباز مورد توجه بوده زیرا مکرار شاهد ناپایداری آنها در هنگام زلزله های قوی و مخرب بوده ایم.
در آمریکا در اواخر دهه 1950توجه بیشتری به پایداری لرزه ای سدهای خاکی معطوف شد.
نمونه ای از خرابی سدهاوشیروانی های خاکی در زلزله را می توان در موارد زیر یافت؛ انهدام مخزن بلودین هیلزدر لوس انجلس ،انهدام شیروانی سد شفیلد در اثر زلزله نه چندان قوی سانتا باربارا در سال 1922. حالت های شکست: انواع آسیب های احتمالی یک سد خاکی به هنگاه زلزله به شرح زیر است:
الف.شکست و ریزش سد به علت وجودگسل اصلی در زیر قاعده سد.
ب.گسیختگی دامنه سد دراثر جنبش زمین
پ.از بین رفتن ارتفاع آزاد در اثر نشست نا متعادل در منطقه
ت.از بی رفتن ارتفاع آزاد در اثر لغزش دامنه ها وعریض شدن سد
ث.لغزش سد روی لایه های ضعیف
ج.سر ریزشدن آب از روی سد در اثر ایجاد امواج سطح آب
ويژگی های ديناميکی سدهای خاکی: دامنه امواج ارتجاعي زلزله به هنگام عبور از لايه هاي سست ،زياد شده و از سرعت امواج کاسته مي شود.
در زلزله هاي شديد ،دامنه نوسانات به 30تا60سانتيمتر ،و طول امواج به 15تا30متر
مي رسد.نشست خاکهاي ريزدانه بيش از خاکهاي دانه اي(شني)است.
در جدول الف سرعت امواج زلزله براي برخي مصالح خاکي درج شده است.
جدول الف.سرعت امواج زلزله در محيطهاي مختلف
استهلاک: مي دانيم که استهلاک موجب کاهش نيروهاي زلزله مي شود زيراانرژي حاصل از زلزله را جذب نموده و مستهلک مي سازد.
ضريب استهلاک سدهاي خاکي بر حسب نوع مصالح مصرفي متفاوت است و مي تواند بين 10%تا20%تغيير کند.فرکانس طبيعي اکثر خاکها بين20تا30هرتز است و با افزايش مقاومت خاک زياد مي شود.
محاسبه نيروهاي وارد بر سد به روش استاتيکي: در روش استاتيکي ،نيروي زلزله به صورت يک نيروي افقي ثابت در برابردرصدي از وزن سد به آن وارد شده و آنگاه ضريب اطمينان سطوح احتمالي لغزش به روشهاي مختلف (فلينيوس،بيشاپ،روش گوه)محاسبه مي گردد.کمترين ضريب اطمينان با سطح لغزش بحراني متناظر خواهد بود.
شيرواني به لايه هايي قائم و موازي تقسيم شده و نيروي زلزله لايه nام به صورت دونيروي افقي بيان مي شود . يکي مربوط به قسمت خشک و ديگري مربوط به قسمت مرطوب است. ضريب زلزله : در آمريکا معمولا ضريب زلزله سذهاي خاکي را بين 05/0تا15/0 در نظر گرفته و نيروي زلزله را به صورت استاتيکي به سد اعمال مي کنند.آيين نامه ژاپني کميته ملي ژاپني ساخت سدهاي بزرگ در سال 1957ضريب زلزله را بين 12/0تا25/0تعيين نموده است .
البته بايد دانست که نيروي زلزله واقعي مي تواند بسيار بزرگتر از مقادير اختيار شده در روش استاتيکي باشد .علاوه بر اين به علت حرکتهاي ارتعاشي سد،توزيع شتاب در ارتفاع سد بر خلاف فرضيات بخش قبلي به صورت يکنواخت نبوده و هر قدر به سمت تاج سد نزديک شويم شتاب افزايش مي يابد. محاسبات نشان مي دهد که مقادير شتاب تاج سد مي تواند چند برابر شتاب پايه باشد . از اين رو در کنار روشهايي که مقادير ضريب زلزله را به طور ساده مساوي با يک مقدار ثابت فرض مي کنند روش هاي پيچيده تري نيز مورد

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *