پاورپوینت آماده; بررسی معماری و بنای برج‌هاي خرقان

پاورپوینت آماده; بررسی معماری و بنای برج‌هاي خرقان

مطالب اسلایدهای ابتدایی این پاورپوینت به شرح زیر است

 

تعداد اسلاید : 16 اسلاید

بررسی معماری و بنای برج‌هاي خرقان مقدمه
اين برج‌ها در يك كيلومتري روستاي حصار ارمني ـ از توابع خرقان غربي و در 32 كيلومتري قزوين ـ همدان به صورت دو برج شكوهمند آجري با فاصله 29 متر از يكديگر خودنمايي مي‌كند.
برج شرقي به ارتفاع تقريب 15 متر و قطر 11 متر، با طرحي هشت ضلعي و ستون‌هاي مدور در هر گوشه بر پايه‌اي از سنگ بنا شده است. ضخامت ديواره‌هاي برج به 60 سانتيمتر مي‌رسد كه بر روي آجرهاي ساده زيرين، پوششي تزئيني از آجر با ضخامت 21 سانتيمتر بكار رفته است.
دو پلكان مارپيچ ـ كه در ستون‌هاي مدور واقع شده است ـ با 22 پله به غلام گردشي مابين دو پوش گنبد مي‌پيوندد. برج‌هاي خرقان از بسياري جهات به يكديگر شباهت دارند، اما برج شرقي، قديمي‌تر از برج غربي‌است. برج هاي خرقان در محوطه وسيعي به فاصله كمي از يك ديگر قرار گرفته اند و از بسياري جهات با هم شياهت دارند اما برج شرقي، قديمي تر از برج غربي است. بناي برج شرقي: داراي نقشه هشت ضلعي با ستون هاي مدور در هشت گوشه است كه قسمت ازاره آن در سال 1347 ه.ش. تعمير و مرمت گرديده است. تمامي بنا به ضخامت 60 سانتي متر با آجرهاي ساده به ابعاد 5*19*19 سانتي متر يا 5*20*20 سانتي متر ساخته شده، سپس روي آن پوششي تزئيني با آجر به ضخامت 21 سانتي متر اجرا شده است. قطر ستون هاي مدور گوشه هاي بنا، به جز دو تاي آن ها كه راه پله مارپيچ منتهي به بام را در بر مي گيرند، همگي يكسان است. براي رسيدن به راه پله ها بايد از در مستطيل شكل كوتاهي كه در داخل اتاق مقبره قرار دارد، گذشت. تعداد پله هاي هر راه پله 22 عدد است. با توجه به ويژگي هاي تاريخي بناي برج، مي توان گفت كه در ميان گنبد هاي دو پوسته اي كه پوسته دوم آن ها مخروطي شكل نيست، اين بنا نخستين گنبد دو پوسته قرن پنجم هجري به شمار مي رود و از اين نظر حايز اهميت است. نماي خارجي بناي برج به تمامي از آجرهاي تزئيني است. وجود همين نماي آجري است كه منظر برج را به صورت يكي از زيباترين و چشم گيرترين آثار معماري قرن پنجحم ايران در آورده است. اين تزئينات، بر روي ساقه گنبد و ضلع هاي هشت گانه صورت گرفته است. قاب سازي هاي تزئيني داخل طاق نماهاي ضلع هاي هشت گانه هر يك داراي طرح و نقش خاصي هستند كه هيچ يك با ديگري يكسان نيست. تنها در سه ضلع بنا، طرزچيني به صورت برجسته اي انجام گرفته است. اين شيوه كار، با نقشي كه براي اجرا انتخاب گرديده است نيز انطباق دارد.
ضلع سردر ورودي برج، تزئين بيش تري در بر دارد. در اين محل، تزئينات خاصي كه عبارت از كتيبه اي دو خطي است، وجود دارد. مضمون دو خط كتيبه مزبور عبارت است از: " به تاريخ سنه ستين و اربعمائه ( 460 ) عمل محمد بن مكر الزنجاني القبه " بناي برج غربي: از نظر طرح و نقشه به بناي قديمي تر بسيار شباهت دارد. نقشه آن نيز هشت ضلعي است و در گوشه ها، ستون هاي مدور كار گذاشته شده است. در اين اثر، ارتفاع ستون ها كمي بيش تر از اثر قبلي است و تا روي ساقه گنبد ادامه يافته است و چنين مي نمايد كه به يك كلاهك گنبدي شكل ختم مي شده اند. در اين بنا، معمار به جاي دو راه پله مارپيچي، يك راه پله ساخته است. در بالاي ستوني كه راه پله مارپيچي درون آن ساخته شده است، پنجره اي مستطيل شكل با قوس جناغي در پوشش خارجي قرار دارد تا نور لازم را در مسير راه پله تامين سازد. در ا

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *