مقیاس درجه بندی اضطراب هامیلتون (HRSA)

مقیاس درجه بندی اضطراب هامیلتون (HRSA)

این مقیاس در سالهای بین 1960 و 1967 توسط ماکس هامیلتون ساخته شده و برای ارزیابی شدت اضطراب جزو مقیاس های بالینی قرار گرفت . در حال حاضر این آزمون از شناخته شده ترین آزمون های اضطراب محسوب می شود.

 

توصیف آزمون

مقیاس درجه بندی هامیلتون شامل 14 مورد بوده و هر مورد در ارتباط با علائم خاص اضطراب می باشد . در این آزمون که توسط درمانگر نمره گذاری می شود ، هر مورد 5 رتبه داشته که حسب شدت علائم از صفر تا 4 نمره می گیرد . هامیلتون اطلاعات لازم برای تکمیل این پرسشنامه را از طریق مصاحبه ، تاریخچه ، وابستگان ، و مشاهده بدست می آورد. این مقیاس طیف وسیعی از علائمی را در بر می گیرد که معمولا به عنوان علائم یک حالت اضطرابی تشخیص داده می شوند. این علائم عبارتند از : خلق مضطرب ، تنش ، ترس ، بی خوابی ، اشکال در تمرکز ، خلق افسرده ، تنش عضلانی (تیک ، یا لرزش) ، وضع جسمی عمومی ، علائم قلبی عروقی ،علائم تنفسی ، علائم معده ای روده ای ، علائم مربوط به دستگاه ادراری تناسلی و علائم جسمی دیگر ( خشکی دهان ، عرق کردن )و رفتار حین مصاحبه .

اعتبار و پایایی

در تحقیقاتی که برای محاسبه اعتبار و پایائی این مقیاس به عمل آمده ، همبستگی این پرسشنامه با پرسشنامه بک ، 6/0؛ با 90- SCL، 73/0 ؛ و با ارزیابی بالینی ، 77/0 ،گزارش شده است.( بلاک و هرسن) (1) میز ، بولر ، فیلیپ، و هوسر (1988) گزارش کرده اند که همبستگی در حدود 65/0 بین علامت شناسی اضطراب و میزان خلق مضطرب وجود دارد .

همبستگی همگرای خلق افسرده با این مقیاس 59/0 و 78/0 ، و همبستگی افتراقی خلق مضطرب با آن 25/0 و 60/0 گزارش شده است ، همبستگی بین مقیاس درجه بندی اضطراب هامیلتون و پرسشنامه اضطراب بک نیز برابر 51/0 می باشد .

پایائی این آزمون توسط حق شناس (1369) از طریق باز آزمائی (2) ، 81/0 گزارش شده است.

نوع فایل:

قابل ویرایش

فرمت فایل:

doc

تعداد صفحات :

5 صفحه

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *