فقه و حقوق نظارت و بازرسی

فقه و حقوق نظارت و بازرسی

نظارت و بازرسی یکی از سنت‌های ثابت الهی است. پیامبر به عنوان رهبر جامعه اسلامی همواره مسلمین را در جهت بالاترین هدفش که برای آن برگزیده شده‌اند-یعنی راهنمایی و ارشاد انسان‌ها در دستیابی به قرب الهی- که شایستة مقام انسانیت او است رهنمون بوده و در اجرای این امر بر کلیه فعالیت‌ها و جریان‌ها نظارت داشته و بعد از خود این وظیفة مهم را بر عهدة امام و سایر پیشوایان دینی نهاده‌اند.

نظارت و بازرسی شرط تحقق اهداف است، هرچه محیط متلاطم‌تر باشد و تغییر و تحولات در جامعه سرعت بیشتری بگیرد، تضمین دستیابی به اهداف مشکل‌تر خواهد شد و در نتیجه به نظارت و بازرسی جدی و دقیق‌تری نیازمند خواهیم بود.

البته ضرورت وجود نظارت به معنای نداشتن اعتماد به کارکنان سازمان نبوده و سفارش به داشتن یک نظام قوی نظارتی نیز به معنای توصیه به نداشتن اعتماد به کارکنان نیست، بلکه باید در یک عبارت کوتاه گفت:

«اعتماد در سازمان خوب است، ولی نظارت لازم است.»

اطمینان از اینکه اجرای برنامه و هدایت آن درست انجام می‌شود و درصورت مشاهده انحراف، برای تصحیح آن اقدام لازم به عمل می آید نیازمند یک نظام مؤثر و دقیق نظارتی است.

بر این اساس، در نظام مقدس جمهوری اسلامی-که افتخارش این است که نظامی دینی و اسلامی و پیرو دستورات الهی و پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (ع) است- باید بر عملکرد مدیران و کارکنان سازمان‌ها دقیقاً نظارت وجود داشته باشد.

فرمت فایل: پی دی اف. تعداد صفحات چاپی 181

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *