طراحی روشنایی اماکن عمومی PPT

طراحی روشنایی اماکن عمومی PPT

 

 

 

 

 

نام محصول : پاورپوینت طراحی روشنایی اماکن عمومی 

فرمت : PPT

حجم : 0.2 مگابایت

تعداد اسلاید : 35

زبان : فارسی 

سال گردآوری : 96

 

روشنايي خوب اساس راحتي ، بهداشت و ايمني كاركنان و پيشرفت كار است و به افراد امكان مي دهد تا كار خود

را كه با امر بينايي ارتباط دارد با دقت ، سرعت و بدون نياز به كوشش غيرضروري ببينند و همچنين محيط كار زيبا و راحت به نظر برسد .

بيشتر فعاليتهاي زندگي به وسيله علائم بينايي هدايت مي شوند و هدف از بينايي خوب ظرفيت تشخيص اشياء با سطوح بسيار كوچك مي باشد. قدرت بينايي در اشخاص متفاوت بوده و بستگي به زمان ، سن و حالت چشم از نظر سلامت دارد .

حساسيت چشم افراد در مجموع براي بيناب نوراني قابل رؤيت به طول موج نور بستگي دارد . هدف از ديد خوب

اين نيست كه بتوان اشياء را ديد، بلكه عمل ديدن بايد با حداقل كوشش فكري همراه باشد .

 لذا فراهم آوردن شرايطي كه تحت آن كار راحت و واضح ديده شود در محيطهاي كاري از اهميت ويژه اي برخوردار است .

طبق تحقيقاتي که توسط IES افزايش يافته، ضريب تکرار حادثه به ميزان ۲۰ % کاهش پيدا کرده است.روشنايي مناسب در کارگاهها به منظور انجام کار صحيح و جلوگيري از خستگي و فرسودگي کارگراساس تحقيقاتي كه در سال ١٩٦٢ انجام گرفت با مقايسه بين حوادث كارگراني كه استعداد بينايي آنها با فرم آماري قابل قبول هماهنگ بوده و حوادث كارگراني كه بينايي آنها با فرم هاي مذكور همخواني نداشت به اين نتيجه رسيدند كه كارگراني كه از لحاظ بينايي با كار وحرفه شان مناسبت دارند، كمتر حادثه مي بينند، تا آنهائيكه از سلامت بينايي برخوردار نمي باشند ضروري است.

žروشنايي يكي از پارامترهاي محيطي است كه در دقت عمل اپراتور و پيشگيري از خطاي عامل انساني ، نقش دارد .
žبه همين دليل براي كمتر كردن خطاي اعمال ، از نظر روشنايي يك مقدار حداقل تحت عنوان مقاير كمينه در حدودهاي مجاز شغلي براي تأمين اين منظور در نظر گرفته شده است .
žهيچ چيز به اندازه نور ناكافي ايمني كارگران را در معرض خطر قرار نمي دهد . فردي كه نمي تواند اطرافش را خوب ببيند، نمي تواند در برابر خطرات از خود حفاظت كند . كمبود روشنايي پايين تر از حدود اعلام شده كمينه ، زمينه خطاي عامل انساني و به تبع آن افزايش ضريب حادثه را ممكن مي سازد .
žدر استانداردهاي مختلف روشنايي براي محيط ها و مشاغل مختلف دو حد براي شدت روشنائي در نظر گرفته شده
žاست يكي حد كمينه است و ديگري حد پيشنهادي ، كه حد كمينه اين استانداردها مطابق با معيارهاي ايمني است ، و حد پيشنهادي اين استاندارد ها مطابق با معيارهاي ارگونومي است .

žيكي ديگر از فاكتورهاي مهم در رويت اشيا درخشندگي مي باشد.
ž(ديد شب) :در محدوده درخشندگي  0.01 كاندلا بر متر مربع با تفكيك رنگ اجسام مقدور نمي باشد
ž(ديد مياني) در محدوده درخشندگي بين 0.01 تا 3 كاندلا بر متر مربع ديد برخي رنگهاي تيره امكان پذير مي گردد
ž(ديد روز) : درخشندگي بالاتر از 3 كاندلا برمتر مربع تشخيص رنگ بطور كامل امكان پذير مي گردد
žبيشترين ميزان درخشندگي قابل تحمل براي چشمها در حين ديد مستقيم ، بطور تقريبي 7500 كاندلا بر متر مربع مي باشد. خيرگي يكي از عوامل آزار دهنده در انجام فعاليتهاي بصري است كه ناشي از افزايش مفرط روشنايي در ميدان بصري افراد بوجود مي آيد كه معمولآ از دو طريق محدوديت فعاليت و آزار چشمي باعث اختلال در كاركرد مي شود.بنابراين توصيه مي گردد كه منابع روشنايي تاحد امكان خارج از محدوده زاويه مستقيم 45 درجه اي  از خط ديد باشد.


دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *