سمینار آماده تحت عنوان مسیر ERAD و بیماری های ژنتیکی مرتبط با آن در قالب 22 اسلاید پاورپوینت و 14 صفحه word

سمینار آماده تحت عنوان مسیر ERAD و بیماری های ژنتیکی مرتبط با آن در قالب 22 اسلاید پاورپوینت و 14 صفحه word

سمینار آماده تحت عنوان مسیر ERAD و بیماری های ژنتیکی مرتبط با آن در قالب 22 اسلاید پاورپوینت و 14 صفحه word

در این سمینار آماده، مسیر تجزیه ی وابسته به شبکه ی آندوپلاسمی یا به اختصار مسیر ERAD و بیماری های ژنتیکی مرتبط با آن بررسی می شود. فایل پاورپوینت این سمینار شامل 22 اسلاید می باشد. همچنین یک فایل word شامل 14 صفحه، توضیحات کاملی در رابطه با این مسیر و بیماری های ژنتیکی مرتبط با آن فرآهم می آورد.

پروتئین­هایی که در شبکه ­ی آندوپلاسمی ترجمه می­شوند، به کمک مجموعه ­ای از چاپرون­ها، فولد می­شوند. با این حال، فولدینگ این پروتئین­ها نیز تماماً به درستی انجام نمی­شود و بسیاری از پروتئین­ها، نمی­توانند ساختار سه بعدی صحیح خود را کسب کنند. یکی از دلایل فولد نشدن صحیح پروتئین­ها درون لومن شبکه ­ی آندپلاسمی، غلظت بالای پروتئین (حدود 300 میلی­گرم بر میلی­لیتر) درون این فضای غشادار درون­سلولی است بنابراین، در سلول­های یوکاریوتی، یک مسیر مولکولی فرآهم آمده است تا چنین پروتئین­هایی را تجزیه کند.  تجزیه­ ی پروتئازومی پروتئین­های دارای فولدینگ غلط، که ترجمه ­ی آن­ها در شبکه ­ی اندوپلاسمی (ER) انجام شده است، تجزیه ­ی وابسته به شبکه آندوپلاسمی (ERAD) نامیده می­شود. این فرآیند تجزیه، یک سازوکار کنترل کیفیت کلیدی برای گلایکوپروتئین­ها و دیگر پروتئین­های ترشّحی است که درون شبکه ­ی آندوپلاسمی، متحمّل تغییرات در حین ترجمه و پس از ترجمه می­شوند. این کنترل کیفیت، در بقای سلول و پاسخ سلول به استرس، نقش مهمّی ایفا می­کند. در صورتی که این پروتئین­های دارای فولدینگ غلط حذف نشوند، در فولد شدن صحیح مابقی پروتئین­ها نیز اختلال ایجاد می­کنند. این فرآیند باید به دقّت تنظیم شود تا از حذف حدّواسط­های فولدینگ صحیح پلی­پپتیدهای نابالغ جلوگیری شود. به علاوه، مسیر ERAD، در تنظیم شدید سطوح بعضی پروتئین­ها، نقشی کلیدی دارد (Lemus & Godor 2014; Hebert, Bernasconi and Molinari 2010; Alzamani 2011). 

          پروتئین­های دارای فولدینگ ناصحیح، به سیتوزول فرستاده شده و متحمّل یوبیکوئیتیناسیون می­شوند. یوبیکوئیتیناسیون، یک "تغییر پس از ترجمه" است که در سلول­های یوکاریوتی اتفاق می­افتد و عبارت است از اتّصال کوالان یک پروتئین یوبیکوئیتین به یک پروتئین دیگر که از طریق آبشاری از رویدادهای سلولی انجام می­شود. در گذشته تصوّر بر این بود که یوبیکوئیتیناسیون، منحصراً، به منظور شناسایی پروتئین­های یوبیکوئیتینه شده، به وسیله­ ی پروتئازوم، انجام می­شود. امروزه، مشخّص شده است که یوبیکوئیتیناسیون، نقش­های دیگری در ERAD بر عهده دارد (Lemus & Godor 2014).

 اخیراً، چندین بیماری ژنتیکی مرتبط با مسیر ERAD، شناسایی شده ­اند. در این نوشتار، به معرفی این بیماری­ها می­پردازیم.  

 

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *