راهنمای پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر (نسخه تجدید نظر شده) (TCI –R)

راهنمای پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر (نسخه تجدید نظر شده) (TCI –R)

فرمت فایل : Word ( ورد )

شیوه نمره گذاری: دارد 

ویژگی روانسنجی: دارد 

گارانتی: دارد 

تعداد صفحات: 20ص

تعداد سوالات:240 تا

معرفی:

 پرسشنامه شخصیتی سرشت و منش کلونینجر در سال ۱۹۹۴ توسط رابرت کلونینجر و بر اساس مدلی اساس که شخصیت بهنجار و نابهنجار را در بر می‌گیرد، ساخته شده است. این پرسشنامه برای سنجش خصلت ها و ویژگی های شخصیتی ساخته شده است که با از طریق وراثت ( سرشت ) یا از طریق محیط ( منش ) در فرد وجود دارد. کلونینجر مدل عصبی- زیستی خود را برای توضیح مولفه‌های سرشت ارائه کرده است. این پرسشنامه یک ابزار خود گزارشی ۲۴۰ عبارتی است که هفت عامل را اندازه گیری می کند که عبارتند از:  چهار مقیاس سرشت ( نوجویی، آسیب پذیری،  پاداش - وابستگی ، پشتکار) و سه مقیاس منش ( خود- راهبری، همکاری،   خود- فراروی).

هر یک از این زیر مقیاس ها خود از چند عامل بدین شرح:  نوجویی ( هیجان پذیری اکتشافی در برابر تالم ناپذیر، تکانش گری در برابر بازتاب، افراط گری در برابر تفریط و آشفتگی در برابر نظم)؛ آسیب پرهیزی ( نگرانی پیش بینی شده و بدبینی در برابر خوش بینی من نشده، ترس از عدم اطمینان، خجالت از غریبه ها، خستگی پذیری در برابر ضعف )؛ پاداش وابستگی ( احساساتی بودن، گشودگی نسبت به ارتباط گرم در برابر تنهایی، دلبستگی ، وابستگی )؛ پشتکار ( اشتیاق به تلاش در برابر تنبلی، سخت کوشی در برابر لوس بازی، هدفمندی در برابر عدم دست یابی، کمال گرایی در برابر عمل گرایی)؛ خود راهبری ( مسئولیت پذیری در مقابل سرزنش گری، هدفمندی در برابر فقدان هدفمندی، کاردانی، پذیرش خود در برابر نزاع با خود،  طبیعت ثانوی هدایت‌شده )؛ همکاری ( پذیرش اجتماعی در برابر عدم پذیرش اجتماعی، همدلی در برابر عدم علاقه اجتماعی، شفقت در برابر انتقام جویی، وجدان پرهیز کار در منفعت طلبی شخصی)؛ خود- فرا روی ( خود فراموش کردگی در برابر تجربه خود-  آگاه، هویت فردی در برابر خود - متمایزسازی، پذیرش معنوی در برابر مادی گرایی عقلانی ) تشکیل یافته اند. در مقیاس اولی، آزمودنی باید موفقیت یا عدم موفقیت خود با هر یک از عبارات پرسشنامه را از طریق انتخاب یکی از گزینه های صحیح یا غلط مشخص می‌ساخت. اما در نسخه تجدید نظر شده از مقیاس لیکرت ۵ درجه ای برای مشخص ساختن میزان موافقت یا مخالفت آزمودنی با هر یک از عبارات استفاده شده است. همچنین این پرسشنامه دارای پنج عبارت اعتباری است، که به منظور اطمینان از خوانده شدن سوالات توسط آزمودنی مطرح شده اند.

 

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *