راهنمای پرسشنامه ارزش های فعال در عمل (VIA-120) نسخه 120 عبارتی

راهنمای پرسشنامه ارزش های فعال در عمل (VIA-120) نسخه 120 عبارتی

فرمت فایل : Word ( ورد )

شیوه نمره گذاری: دارد 

ویژگی روانسنجی: دارد 

گارانتی: دارد 

تعداد صفحات: 13ص

تعداد سوالات: 120تا 

 

معرفی

نسخه اصلی آزمون ارزش های فعال در عمل در سال 2004 توسط پترسون و سلیگمن به منظور سنجش توانمندی های (نقاط قوت) شخصیتی افراد ساخته شد. این آزمون شش فضیلت جهانی: خرد، انسانیت، شجاعت، عدالت، میانه روی و تعالی که در همه ادیان و مذاهب به آنها اشاره شده و 24 توانمندی شخصیتی یعنی: کنجکاوی، علاقه به یادگیری، روشن فکری، خلاقیت هوش اجتماعی، روشن بینی، شهامت، پشتکار، اصالت، مهربانی، عشق، شهروندی، انصاف، رهبری، خود تنظیمی، احتیاط، تحسین زیبایی، قدردانی، امید، معنویت، فروتنی، شوخ طبعی، سر زندگی و بخشش را مورد ارزیابی قرار می دهد. هر کدام از شش فضیلت از مجموعه ای از این توانمندی های رفتاری تشکیل یافته اند.

این آزمون یک ابزار خود گزارشی و دارای 240 عبارت است. به دلیل طولانی بودن نسخه اصلی، طراحان تصمیم گرفتند فرم کوتاه تری از آزمون را تهیه کنند. تحلیل های آماری اولیه بر روی نسخه کوتاه تر پرسشنامه ارزش های فعال در عمل (شامل 120 عبارت) انجام شده است. در پرسشنامه 120 عبارتی برای هر عامل یا نیرومندی منش پنج عبارت (از 10 عبارت پرسشنامه اصلی) که در مقیاس اصلی بالاترین همبستگی را داشته اند انتخاب شده اند. لازم به ذکر است که فضیلت اعتدال و میانه روی 4 توانمندی بخشش، تواضع و فروتنی، آینده نگری و خود نظم دهی را شامل می شود که سلیگمن و پترسون این چهار توانمندی را توانمندی های رفتاری نام گذاری کرده اند. آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرت 5 درجه ای میزان موافقت یا مخالفت خود با هر یک از عبارات را بیان کند. آزمودنی ها برای پاسخ دادن به این پرسشنامه باید حداقل 8 کلاس سواد داشته و بالای 17 سال داشته باشند. نسخه دیگر پرسشنامه که برای نوجوانان (10 تا 17 سال) مناسب است نیز ساخته شده است. همچنین فرم کوتاه (24 سؤالی) آزمون ارزش های فعال در عمل نیز موجود است. زمان متوسط برای پاسخ دهی به این آزمون بین 15 تا 20 دقیقه است.

 

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *