دانلود کتاب راه استادی در شطرنج pdf-pgn

دانلود کتاب راه استادی در شطرنج pdf-pgn

دانلود کتاب راه استادی در شطرنج pdf-pgn

نسخه اصلی زبان انگلیسی با دوفرمت PGN-PDF

The Road to Chess Mastery

نویسنده دکتر ماکس ایوه

تعداد صفحات 304

نسخه اصلی با فرمت PGN , PDF با 577 بازی میتوانید در ادامه دانلود کنید

 

تعداد شطرنجبازان آماتور بسیار است، و درمیان انبوه اینگونه بازیکنان هستند کسانی که بواسطه تمرین زیاد با بازیکنان قوی، بواسطه خواندن دقیق خود آموزهای شطرنج، توانسته اند با بسیاری از قوائد بازی شطرنج آشنا شوند، یاد گرفته اند که چگونه حرکات قوی بکنند، آموخته اند که از ایجاد ضعفهای شدید در وضعیت خود اجتناب ورزند، و به سطحی رسیده اند که مرتکب اشتباهات تاکتیکی واضح نمی شوند- و خلاصه، بازیکنانی قوی گشته اند.

این آموتورها، دیگر از روی بی دقتی مهره هایشان را از دست نمی دهند، و نسبت به اکثر استادان قرن نوزدهم، درک بهتری از پوزیسیون دارند .آنها معمولاً به راحتی می توانند حریفان ضعیفتر و کم معلومات تر از خود را مغلوب کنند. ولی با این حال، همین آموتورها در مسابقات معولاً مغلوب استادان امروزی می شوند.

این تفاوت، شطرنج باز جاه طلب را به تأمل و تفکر وا میدارد. یک استاد چه مهارتهای دارد که اماتور از آن بیبهره است؟ چه چیزی استاد را از آماتور قوی متمایز میسازد؟ آماتور بری استاد شدن –یا حداقل، بهبود بازی خود چه باید بکند؟ استاد چه کسی است؟

استاد کسی است که بر فنون اداره هر مرحله از بازی، یعنی گشایش بازی، وسط بازی و آخر بازی، آگاهی کامل دارد. او بازی را همچون کلی واحد اداره میکند، و هر حرکت او جزئی از یک نقشه خاص استراتژیکی یا تاکتیکی است. او با هوشیاری امکانات هر وضعیتی را درک میکند. او میتواند نتایج هر حرکت را به درستی تجزیه و تحلیل کرده و دقیقاً پیش بینی کند. او قوائد اساسی وضعیت هی مختلف را میفهمد بازی تاکتیکی او قوی است و نسبت به بازیکنان دیگر، مرتکب اشتباهات کمتر و کم اهمیت تر میشود. او با بسیاری از بازیهی گذشته آشناست و از ادامه هی که در مسابقات امروزی بازی میشود نیز به خوبی اطلاع دارد.

۱- گشایش بازی

چگونه آماتور میتواند تکنیک گشایشیاش را بهبود بخشد

۲-انتقال به وسط بازی

چگونه آماتور میتواند بازیاش را در مرحله انتقال به وسط بازی بهبود بخشد؟

۳- وسط بازی

چگونه آماتور میتواند بازیهاش را در وسط بازی بهبود بخشد؟

۴-آخر بازی

آخر بازی آن مرحله از شطرنج است که در آن آنقدر از سوارها تعویض شده که هر دو شاه بتوانند فعالانه در نبرد شرکت جویند.همه بازیهای شطرنج به این مرحله نمیرسند.

چگونه آماتور میتواند آخر بازیهاش را بهبود بخشد

بهبود بازی در این مرحله نتیجه کسب معلوماتی بیشتر است از (الف) نتیجه انواع استاندارد آخر بازی؛ (ب) طرق خاص اداره انواع استاندارد آخر بازی.

این مسئله فوق العاده اهمیت دارد که نتیجه تئوریک وضعیتهای استاندارد آخر بازی را بدانیم، چون این معلومات به ما کمک میکند،در هنگامی که وضعیت پیچیده است،بتوانیم بازی را اداره کرده و قدرت انتخابی داشته باشیم. بری مثال اگر در یک آخر بازی که یکی طرفین یک رخ، و یک اسب، ویک پیاده، و طرف دیگر یک رخ و یک اسب داشته باشد، بازیکن بداند که تحت چه شرایطی یک رخ و یک پیاده از یک رخ میبرد. آنوقت او توجه خواهد کرد که در چه موقع باید بازی را با تعویض اسبها تسویه کند.

۵-استراتژی، تاکتیک، و موقعیتهای تاکتیکی

در هنگام مطالعه مباحث تکنیک شطرنج، بزودی به اصلاحات استراتژی و تاکتیک بر میخوریم، گاهی اوقات این اصطلاحات بسادگی به هر گونه مانور شطرنجی اطلاق میشود، وگاهی اوقات بری تعریف دقیق در طرز عمل متفاوت در شطرنج بکار میروند.استراتژی و تاکتیک، اگر چه از یکدیگر متمایز هستند، ولی در بعضی مواقع چنان بهم پیوند خورده اند که در هنگام طرح یک نقشه استراتژیک، باید در نظر داشته باشیم که کل نقشه ما ممکن است با یک نقطه عطف تاکتیکی تغییر یافته یا از مسیر خود خارج شود، و اغلب پیش میآید که یک تصمیم تاکتیکی تا اندازه ی به هدفهی استراتژیک بازیکن بستگی دارد. بالاتر از تاکتیک و استراتژی، نوعی وضعیت هست که ما آنرا موقعیت تاکتیکی میخوانیم،زیرا که محتاج محاسبه است و با این حال از تعریف متداول تاکتیک عدول میکند زیرا که شامل عملی کردن یک نقشه استراتژیک از پیش طرح شده نمیباشد.

معنی دقیق این اصلاحات هر چه باشد، بری انجام یک بازی موفقیت آمیز فوق العاده اهمیت دارد که این مفاهیم را در موقع مناسب خود بکار ببریم. بطور کلی، همه بازیکنان با تجربه جزئیات تاکتیکی را مورد محاسبه قرار میدهند، ولی بسیاری از آماتورها تا حدودی یا بطور کلی از استراتژی و اهمیت نقش آن درشطرنج، ونیز از تاکتیک،تا آنجاییکه به عملی ساختن یک نقشه استراتژیک مربوط میشود، بیخبرند.

۶-استراتژی

استراتژی علم تنظیم نقشه ی است بری حصول هدفهایی در مرحله‌‌‌ ی خاص از بازی. استراتژی بیشتر با هدفهای کلی سر و کار دارد تا محاسبات خاصیکه در حصول به این هرفها مطرح است. تفکر استراتژیک بیشتر در مواقعی لازم است که وضعیت آرام بوده و هیچگونه مسئله فوری تاکتیکی وجود نداشته باشد. انتخاب استراتژی ادامه بازی از ویژگیهای وضعیت ریشه میگیرد.

انواع موقعیت ها ی مختلفی وجود دارند که به تفکر استراتژیک نیازمندند:

چگونه آماتور میتواند بازی استراتژیکیش را بهبود بخشد

۷-تاکتیک

چگونه آماتور می تواند بازی تاکتیکیش را بهبود بخشد

وقتی آماتور یاد گرفت که استراتژیکی فکر کند و هدفهای استراتژیک تعیین کند، آنگاه باید بکوشد مراحل تاکتیکی ای را که استراتژی با آن تحقق می یابد در ذهن مجسم کند. کتابهای خاصی در مورد ترکیبهای شطرنج هست که به او کمک می کنند مهارتش را در طرح ریزی و انجام ترکیب بیشتر سازد. مطالعه اینکه چگونه استاد هر نقشه استراتژیکی را بطریق تاکتیکی عملی می سازد می تواند بسیار آموزنده باشد.

۸-موقعیت تاکتیکی

چگونه آماتور می تواند بازی اش را در موقعیت های تاکتیکی بهبود بخشد

۹-ابتکار عمل

۱۰-مقاومت

چگونه آماتور میتواند در دفاع پیشرفت کند

۱۱-سبکهی بازی

همه شطرنجبازان بازیهایشان را به یک سبک نمیبرند، و هر استادی سبک بازی مخصوص به خودی دارد. بازیکنانی هستند مثل مورفی که بازیهای باز را ترجیح میدهند، کسانی هم هستند مثل اشتاینتیز که بازیهای بسته را ترجیح میدهند. استادانی از نوع آلخین و تال هستند که بازیهایشان با ظرافت تاکتیکی و حملات قوی میبرند، کسانی هم هستند که در بازی موضعی تخصصی دارند مثل کاپابلانکا و پطروسیان.

۱۲-روان شناسی در شطرنج

بازی روانی در شطرنج نقشی بسیار مهمتر از آنچه که بنظر میرسد دارد، بخصوص در سطح بالاتر.حتی میتوان گفت در مسابقات دو جانبه قهرمانی جهان، عامل روانی حداقل همان قدر اهمیت دارد که مهارت بازیکنان.

 

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *