دانلود پاور پوینت معماری ارگانیک

دانلود پاور پوینت معماری ارگانیک

 

 

 

 

 

 

 

زندگی نامه فرانک لویدرایت
 
فرانک لوید رایت: در آغاز پی بردم که سکونتگاه اساسا مانند غار نیست بلکه مانند سرپناهی وسیع در هوای آزاد هم آهنگ با چشم انداز به بیرون و درون است.”

 

رایت: نگذارید دیوار سقف و کف اکنون شریک یکدیگر نشوند بلکه جزئی از یکدیگر باشند و هر یک بر دیگری و در دیگری تاثیر بگذارند.
 
 رایت بین سالهای 1916تا 1922 به ژاپن سفر کرد و در ژاپن هتل امپریال را در توکیو طراحی کرد . در این سالها شدیدا تحت تاثیر معماری ژاپن بود . ارتباط خانه با محیط ، الهام از طبیعت ، معماری ارگانیک ( ژاپنی ) ، سیالیت فضاهای داخلی . دومدرسه معماری شمال و جنوب در شیکاگو و نیومکزیکو ، تاسیس کرد . در کل می توان معماری رایت را چنین توصیف کرد : معماری ارگانیک ، ترکیب ساختمان با طبیعت و نه تحمیل ساختمان بر طبیعت ، ساختمان باید در دل تپه ساخته شود و به صورت افقی ( که در رقابت با طبیعت مطرح نشود ) ، مصالح بکار رفته باید منطبق با همان طبیعت که ساختمان ساخته می شود باشد . شکل ساختمان بی قاعده و منفصل بندی شده و این عمل نه تنها بدلیل عملکرد ها بلکه به دلیل بی قاعده گی طبیعت بستر ساختمان ، توجه به مورفولوژن سایت و توجه به عملکرد و تکنولوژی ساخت ، یکی از شاخصه های اصلی در طراحی مسکن رایت آتشگاه در مرکز خانه و تنها عنصر عمودی معماری رایت بود و این عنصر عمودی بقیه فضاهای مسکن را سازمان می داد.
 
 
در در کل سه هدف عمده رایت عبارتند از :

- ارتباط سیال بین داخل و خارج با گشودگی های مداوم و عناصر برنامه ریزی شده.
- افقی بودن چشمگیر آنها که ارتباط کامل با زمین به وجود می آورد.
- تقارن محوری برای تمرکز سیالیت نقاط مشخص.

نظریات رایت در مورد معماری:
در سال 1930، اصول برنامه ریزی برگرفته شده از کتاب رایت در معماری و دموکراسی:

1- کم کردن دیوارهای داخلی و ایجاد یک محیطی برای جریان هوا ، نور و چشم انداز به طوری که در کل پیوسته نشان داده شود
2- هماهنگ ساختن بنا با محیط خارج ( ثابت شده است که سطوح گسترده افقی بهترین وسیله برای ایجاد همبستگی است )
3- پلان آزاد
4- نشان دادن پی ها به صورت سکوی آجری کوتاه برای قرار گرفتن خانه بر روی آن
5- عدم استفاده از مصالح متنوع ، استفاده از مصالح جدید
6- دادن تناسبات منطقی و انسانی به تمام درها و پنجره ها
7- قرار دادن تاسیسات حرارتی درداخل ساختمان ( آتشگاه در مرکز ساختمان ) تاسیسات روشنایی و لوله کشیها در استخوان بندی ساختمان بطوری که جزئی از پیکره ساختمان باشد
8- مبلمان ساختمان به عنوان عناصر ارگانیک معماری و طرح آنها از بنا و الهام گرفته از آن باشد
9- حذف تزئینات ( دوره های معماری ) حذف ظرایف کاریها لارکین

 
 
و................
 
 
پدیده معمار ارگانیک را نمی توانبه آسانی با وقایع اجتماعی ، فنی یا فرهنگی مرتبط ساخت به ویژه که این پدیده از نظر زمانی یک دوره طولانی را در بر میگیرد. یعنی از 1889 که فرانک لوئید رایت نخستین خانه اش را در اوک پارک ایلی نویز ساخت تا عصر حاضر.
 
چیزی به عنوان یک مبنای نظری یکدست برای مجموعه معماری ارگانیک وجود ندارد. ارگانیک واژه ای است که فرانک لوئید رایت برای توصیف معماری خود به کار می برد.
 
در حدود سال 1900 لوئیس سلیوان در « کتاب گپ های کودکستانی » کوشید به معنی واقعی ارگانیک از طریق مقایسه و کشف اینکه واژه ارگانیک چه معنای «ندارد» دست یابد. او اظهار داشت: که ارگانیک به معنای زندگی و توسعه است و نه فقط مانند معماری فعلی امریکا« در سال 1900» ترحم انگیز به خاطر حماقتش ... کارکردهای بدون فرم، فرم های بدون کارکرد، جزئیات بی ربط به توده مردم و توده مردم بی ربط به هر چیز اما احمقانه ... برای من ارگانیک به معنای جست وجوی واقعیت هاست، واژه ای که دوستش دارم زیرا آن حس زندگی را که واقعیت معرف آن است و بر هر چیزهایی دلالت دارد که با تمام وجود به آنها چنگ می زنم « دوستش دارم».
 
کلود  براگدون در سخنرانی ای با عنوان معماری ارگانیک در انسیتوی هنری شیکاگو به سال 1915 تشریح کرده است، معماری در سرتاسر جهان و در تمام جهان و در تمام دوران ها با دوگانگی اجتناب پذیری دو قسمت شده است: یا ارگانیک بوده ( و بدین ترتیب از کانون ارگانیسم طبیعی پیروی می کرده) یا ترتیبی بوده است ( یعنی بر طبق برخی آرمان های اقلیدسی که به دست انسان ابداع شده است).

 

 

فایل پاورپوینت 33 اسلاید

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *