دانلود پاورپوینت توضیحات آزمون وفرضیه و متغیرهای پژوهش

دانلود پاورپوینت توضیحات آزمون وفرضیه و متغیرهای پژوهش

دانلود پاورپوینت توضیحات آزمون وفرضیه و متغیرهای پژوهش

 

فرمت فابل: پاورپوینت

 

تعداد اسلاید:16

 

قابلیت تغییر و ویرایش:دارد

 

بخشی از پاورپوینت:

 *انتخاب آزمون

زمانی که محقق آماده است تا فرضیه های اختصاصی برآمده از یک نظریه را به آزمون بگذارد و یا به یک سوال تحقیقی مطرح شده پاسخ دهد، با مسئله انتخاب یک روش آماری مناسب مواجه می شود. انتخاب روش آماری مناسب برای به آزمون گذاردن فرضیه های اختصاصی تحقیق، به چندین دلیل امری مهم است. اول اینکه، برای هر فرضیه مطرح شده، روش آماری که انتخاب خواهد شد باید به درستی فرضیه را مورد آزمون قرار دهد چون در غیر اینصورت تفسیر معنادار نتایج ممکن نخواهد بود. به عنوان مثال، چنانچه تحقیقی فرضیه تفاوت نمرات میانگین بین گروهها را مطرح نموده است، منطقی نخواهد بود که برای آزمون این فرضیه، تست بررسی رابطه میان جفت متغیرها انتخاب شود.

ثانیا، انتخاب یک روش آماری نامناسب می تواند به این معنی باشد که یک تست با قدرت کمتر انتخاب شده که در تعیین تفاوت معنادار میان نمرات گروهها و یا رابطه معنادار میان جفت متغیرها ناکام خواهد بود (یعنی افزایش احتمال ارتکاب خطای نوع دوم).

اگرچه محقق با روشهای آماری متعددی برای انتخاب مواجه است اما انتخاب یک روش آماری مناسب عموما بر اساس دو ویژگی عمده صورت می گیرد :1)ماهیت فرضیه و 2)سطح اندازه گیری متغیرهای مورد بررسی.

 

*ماهیت فرضیه: بررسی تفاوت در مقابل
 بررسی رابطه

در انتخاب یک روش آماری مناسب، اولین مسئله این است که محقق باید ماهیت فرضیه را در نظر بگیرد. محقق باید تصمیم بگیرد که آیا قصد فرضیه بررسی تفاوت نمرات میانگین بین گروههاست یا بررسی رابطه میان جفت متغیرها؟

 

*بررسی تفاوت

بررسی تفاوت به ابن معنی است که محقق بر ان است که تعیین نماید که ایا تفاوت نمرات میانگین بین گروهها ناشی از عوامل تصادفی و شانسی است یا یک نفاوت واقعی میان گروهها وجود دارد که در نتیجه مداخله تجربی محقق ایجاد شده است. به عنوان مثال، فرض کنید که یک شرکت تولیدی مکملهای ورزشی که هدف و تجارت عمده اش کمک به ورزشکاران برای افزایش عملکرد ورزشی است، مکملی به نام آ.ت.پ ساخته که معتقد است ظرفیت عملکرد  ورزشی ورزشکاران را بالا می برد. برای بررسی کارآیی این مکمل، شرکت آزمایشی را بر روی 64 ورزشکار که بطور تصادفی انتخاب شده و بطور تصادفی به دو گروه 34 نفره تقسیم شده اند انجام داده است.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *