دادخواست الزام به تمکین

دادخواست الزام به تمکین

الزام به تمکین:

بر اساس ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی همین که عقد نکاح به طور صحیح واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر بر قرار می شود. تمکین در لغت تن دادن است و در تعبیر حقوقی؛ قیام زن به ادای وظایف زوجیت در مقابل شوهر گفته می شود. چنانچه زوجه بدون داشتن دلیل موجه شرعی یا قانونی، از تمکین در برابر زوج امتناع نماید، باید به صورت قانونی وی را ملزم به ایفای وظایف زناشویی خود نمود. الزام به تمکین صرفاً از طریق محاکم قضایی قابل اجراست و زوجین حتی با وجود صدور حکم دادگاه نمی توانند همسر خود را با توسل به زور ملزم به تمکین از خود نمایند. اما عدم پیروی از حکم دادگاه عواقبی همچون عدم استحقاق نفقه، نشوز و تجویز ازدواج مجدد برای زوج را به دنبال خواهد داشت.

تمکین عام:

ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی « در روابط زوجین ریاست خانواده از خصائص شوهر است. »

ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی  « زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند سکنی نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد. »

بر حسب مواد فوق این مطلب استنتاج می گردد که زن باید در منزلی که شوهر آن را متناسب با شأن زوجه فراهم کرده است سکونت یابد تا در دسترس شوهرش باشد تا ناشزه محسوب نشود.

تمکین خاص :

به معنای تمکین و اطاعت پذیری جنسی متعارف زوج در قبال زوجه است.

زن ناشزه کیست:

زوجه درصورتی که از انجام وظایف زناشویی به موجب شرع و قانونب به عهده وی نهاده شده، امتناع ورزد ناشزه نامیده می‌شود. که مستحق نفقه و تنصیف دارایی زندگی مشترک درصورت طلاق از زوج نمی گردد.

فرمت فایل ورد

 تعداد صفحه2

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *