خلاصه کتاب تأملی در مدرنیته ایرانی(بحثی درباره گفتمانهای روشنفکری و سیاست مدرنیزاسیون در ایران)

خلاصه کتاب تأملی در مدرنیته ایرانی(بحثی درباره گفتمانهای روشنفکری و سیاست مدرنیزاسیون در ایران)

این کتاب دارای 326 صفحه می باشد که در 53 صفحه خلاصه شده است. نوع فایل: pdf

این کتاب در هفت فصل نوشته شده، هفت فصلی که کلیات و جزییات آن به شکلی دقیق و حساب شده نوشته اند تا سیر تدریجی حرکت کتاب رو به جلو سازگار با منطق درونی این بحث و فهم بهتر مخاطب باشد.
 
در فصل نخست به روایت های غربی مدرنیته پرداخته شده است، در این فصل نویسنده می کوشد تصویری از روایت اروپامدار مدرنیته ارائه کند و همچنین به جریان هایی که به استحکام این روایت پرداخته و کوشیده جوامع دیگر را بیرون از ساحت مدرنیته قرار دهند، بپردازد.
 
«روشنفکری مشروطه» عنوان فصل دوم کتاب است در این فصل به رویارویی روشنفکران مشروطه و تلقی آن ها از تجدد پرداخته شده و شرح سازگاری حاصل از تسلیم آن ها در برابر مدرنیته اروپایی روایت می شود.
 
در فصل سوم با عنوان «بحران سکولاریسم و خیزش اسلامی»، پا به دوران پهلوی اول و دوم می گذاریم با پذیرش مدرنیته از سوی حکومت، بی اعتنایی آن ها به خواست سنتی و مذهبی مردم و تلاش توأم با خشونت آن ها برای مدرن کردن سریع مردم و سیاست آمرانه مدرنیته از بالا روبه رو می شویم. سیاستی که در بلندمدت حاصلی جز رجعت دوباره به سنت ها و ارزش های ناسازگار با مدرنیته از سوی مردم و روشنفکران ندارد. 
 
فصل چهارم با عنوان «اسلام در برابر ایدئولوژی» حکایت بازگشت به خویشتن است که در قالب گفتمان چهره هایی چون دکتر علی شریعتی و جلال آل احمد مطرح شده و جریان تبدیل روحانیت سنتی به روحانیت سیاسی بررسی می شود. ماجرایی که نهایتاً به خیزش مردم و سرنگونی حکومت پهلوی می انجامد.
 
در فصل پنجم با عنوان «متفکران آلمان و فرهنگ مدرنیته»، نویسنده نمونه اروپایی مدرنیته آمرانه و از بالا و گفتمان بازگشت به اصل را در کشور آلمان مطرح و موردبررسی قرار می دهد.
 
در فصل ششم با عنوان «تراژدی چپ ایرانی»، مروری شده بر تاریخ حرکت های چپ گرایانه در ایران و ماجرای قربانی شدن جریان چپ ایرانی به دلیل درک غلطی که از مدرنیزاسیون داشتند و سرانجام در فصل هفتم با عنوان «مدرنیته زمانه ما»، مؤلف طی گفتگوهایی با برخی اسلام گرایان جدید و قدیم به امکان تحقق دموکراسی سکولاریستی در ایران پرداخته است.
 
بحث مدرنیته در ایران بحثی به غایت کلیدی و مهم برای درک درست تغییر و تحولات بسیار زیاد جامعه ایرانی در صد و پنجاه سال اخیر است، برای رازگشایی از عقب ماندن ما و پیش رفتن غرب؛ و کتاب «تأملی در مدرنیته ایرانی» یکی از عمیق ترین پژوهش ها درزمینه ی این امر مهم.

     

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *