خلاصه نکات مبحث 4 مقررات ملی ساختمان

خلاصه نکات مبحث 4 مقررات ملی ساختمان

مبحث 4 مقررات ملی ساختمان در مورد الزامات عمومی ساختمان و فضاهای تصرف مختلف می باشد که در برگیرنده ضوابط مختلف این فضاها از جمله ابعاد و  ویژگی های مختلف آن تصرف ها می باشد. در این جزوه سعی شده است تا نکات مهم و کلیدی این مبحث به صورت خلاصه در 29 صفحه و فایل Pdf جهت استفاده در آزمون نظام مهندسی و کارشناسی رسمی (رشته های عمران و معماری) گرداوری گردد.

بخشی از نکات این جزوه در زیر امده است:

  • استفاده از نماهای شیشه ای پیوسته در ساختمانهای مسکونی مشرف به معابر ممنوع است.
  • در ساختمانهای غیر مسکونی گروه های 6،7 و 8، دارای نمای شیشه ای پیوسته، رعایت فاصله افقی حداقل 2 متر، بین خط نمای شیشه پیوسته، تا حد محدوده زمین الزامی است.
  • تمام سطوح شیشه ای با عرض بیش از 9/0 متر، و مساحت بیش از 5/1 متر مربع که در مجاورت فضای باز و معابر قرار دارند، باید از شیشه ایمن و غیر ریزنده باشد.
  • مصالح نما باید به سازه اتصال مناسب و کافی داشته باشد.

الزامات پیش امدگیهای ساختمان

  • پیشامدگی طبقات یا بخشی از انها از خط مرز مالکیت، به عمق حداکثر 8/0 متر در معابر عمومی با پهنای 12 تا 20 متر، در صورتی که حد زیرین ان پیش امدگی از بالاترین نقطه کف معبر حداقل 5/3 متر ارتفاع داشته باشد، و حد پیش امدگی ان از لبه سواره رو حداقل 8/0 متر فاصله افقی داشته باشد.
  • پیشامدگی طبقات یا بخشی از انها از خط مرز مالکیت، به عمق حداکثر 2/1 متر، در معابر عمومی با پهنای بیش از 20 متر با رعایت سایر شرایط بند قبلی.
  • پیش امدگی سایبان یا باران گیر بام از حد ساختمان، به عمق حداکثر 8/0 متر، در صورتی که حد زیرین ان پیش امدگی از بالاترین نقطه کف معبر حداقل 5/3 متر ارتفاع داشته و حد پیش امدگی ان از لبه سواره رو حداقل 8/0 متر فاصله افقی داشته باشد.
  • ساباط و پل هوایی که بین ساختمانها بر روی کوچه ها و معابر فرعی احداث می شود، مشروط به اخذ مجوز از شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان، و در صورتی که حداقل ارتفاع 5/3 متر از معبر داشته باشد.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *