جزوه فراتسهیلگری

جزوه فراتسهیلگری

مقدمه

ناکاتا یک تسهیل‌گر ژاپنی است که برای کمک به توسعه جوامع محلی در سازمان‌های مردم نهاد (NGO) فعالیت می‌کند. ناکاتا درابتدای کتاب از یکی از تجربه‌هایش در روستاهای هند می‌نویسدناکاتا از اهالی روستا می‌پرسد که مشکلشان چیست؟ و آنها جواب می‌دهند، به دلیل آب آلوده بچه‌ها اسهال می‌گیرند.

وی می‌گوید اگر یک چاه برای شما بزنیم آیا مشکل شما حل خواهد شد؟ و مردم روستا نیز تایید می‌کنند. ناکاتا بودجه حفر چاه را تامین می‌کند و با مشارکت و کمک مردم محلی چاه را حفر می‌کنند.

ناکاتا از اهالی روستا قول می‌گیرد که از چاه مراقبت کنند و آنها نیز قول می‌دهند. چند ماه بعد که ناکاتا به همان روستا برمی‌گردد، اطراف چاه زباله جمع شده و تلمبه‌اش شکسته و هیچ‌کس از چاه استفاده نمی‌کند.

او این سوال در ذهنش شکل می‌گیرد که چرا با اینکه مشکل را از خود روستایی‌ها پرسیده و از خودشان نیز برای ساخت چاه کمک گرفته باز هم راه‌حل‌شان پایدار نمانده است، حتی با وجود قولی که روستایی‌ها برای نگهداری چاه داده بودند. ناکاتا متوجه می‌شود بیشتر طرح‌هایی که برای توسعه‌ روستاها انجام می‌شود، پایدار نمی‌مانند و بعد از اینکه مجریان طرح از روستاها خارج می‌شوند پروژه نیز با شکست مواجه می‌شود.

ناکاتا همچنان به دنبال راه‌حلی برای این مشکل می‌گردد تا اینکه به صورت اتفاقی با یک تسهیلگر ژاپنی دیگر به اسم وادا آشنا می‌شود.

نویسندگان کتاب سعی می‌کند با آوردن مثال‌های فروان از تجربه‌هایشان به این پرسش پاسخ دهند که چرا طرح‌های توسعه‌‌ روستایی پایدار نیستند. سپس روشی به نام «فراتسهیلگری» را برای کمک به رفع این مشکل معرفی می‌کنند.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *