تحقیق در مورد درمان شكستگي ها

تحقیق در مورد درمان شكستگي ها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 13 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

عوارض شكستگي ها

عوارض شكستگي ها عبارتند از :

عفونت

اين عارضه معمولا محدود به شكستگي هاي باز است كه زخم بوسيلة ارگانيسمي آلوده مي شود . در شكستگي بسته امكان عفونت در مواردي است كه بوسيلة عمل جراحي به شكستگي باز تبديل شود . اهميت اين عارضه به اين دليل است كه عفونت مانع جوش خوردن قطعات شكسته مي شود .

درمان

در عفونت حاد براساس درناژ كامل و درمان طبي ضد ميكروبي است .

در عفونت مزمن عمل جراحي انديكاسيون پيدا مي كند و درحين جراحي تمام سكستروم ها را بايد برداشت و استخواني كه با حفرات كوچك محتوي چرك به صورت لانه در آمده است بايد تراشيده وبرداشته شود . در صورت بزرگ بودن حفرات آنها را تخليه نموده و براساس مكان آنهابه وسيلة زبانه هاي پايه دار عضلاني يا پيوندهاي پوستي يا پيوند استخوان اسفنجي از استخوان ايلئوم پر نمود .

تأخير درجوش خوردن

درصورتي تاخير در جوش خوردن وجود دارد كه قطعات شكسته بعد از گذشت 3 تا 4 ماه بعد از شكستگي هنوز متحرك باشند .

علل تاخير درجوش خوردن همان علل جوش خوردن هستند كه در مبحث عدم جوش خوردن به آنها اشاره شده است .

درمان

در مراحل اول درمان منتظر ماندن است ودر صورت عدم جوش خوردن بعد از 6 ماه جراحي انديكاسيون مي يابد .

عمل جراحي ارجح پيوند استخوان است اما در بعضي موارد كه كال در هر دو سمت شكستگي تشكيل شده است فيكساسيون داخلي به تنهايي و بدون پيوند استخواني كافي است .

عدم جوش خوردن

اگر بعد از چندما شكستگي جوش نخورد تغييرات راديولوژيك به صورت زير ظاهر مي شود :

انتهاهاي شكستگي گرد ومتراكم مي شود وخط شكستگي واضح تر ديده مي شود . از نظر پاتولوژيك به نظر مي رسد كهروند ترميم پايان يافته است و كال ديده نمي شود و فاصله بين استخوان بوسيله بافت فيبروپر مي شود و حتي ممكن است مفصل كاذب تشكيل شود .

اتيولوژي عدم جوش خوردگي

عفونت

خونرساني ناكافي

حركت بين قطعات شكسته

وجود نسج نرم بين قطعات شكسته

جداشدن بيش از حد قطعات از همديگر

حل دشن هماتوم شكستگي بوسيلة مايع سينوويال ( در شكستگي هاي داخل مفصلي )

وجود فلز خورنده در نزديك شكستگي

تخريب استخوان ( مانند تومور )

درمان

درمان براساس مكان شكستگي و ميزان ناتواني ايجاد شده متغير است .

اگر عدم جوش خوردن موجب ناتواني جزئي شود ( مانند شكستگي اسكافوئيد ) بهتر است ناديده گرفته شود اما اگر اين عارضه موجب ناتواني شود درمان جراحي لازم است كه شمل پيوند استخوان ، جايگزيني بوسيلة پروتز وانتقال عروق به همراه استخوان زنده است و در صورت عدم موفقيت راههاي قبلي در نهايت از تحريك الكتريكي – مغناطيسي مي توان استفاده نمود .

نكروز آواسكولر

اين عارضه نزديك انتهاي مفصلي استخوان رخ مي دهد مخصوصاً هنگامي كه قطعة انتهائي فاقد اتصالات نسج نرم عروق است و خونرساني آن از طريق عروق داخل استخوان صورت مي گيرد و اين عروق تغذيه اي به علت تروما پاره مي شوند .

بتدريج استخوان بدون رگ ساختمان ترابكولار خود را از دست داده و گجرانولار يا ريگي مي شود ودر نهايت به صورت توده اي بي شكل بر روي هم دچار كلاپس مي شود .

مكانهاي شايع نكروز آواسكولر عبارتند از سرفمور بعد از شكستگي گردن فمور يا دررفتگي هيپ ، نيمة پروگزيمال استخوان اسكافوئيد بعد از شكستگي كمر اسكافوئيد ، تنة تالوس بعد از شكستگي گردن تالوس . گاهي كل استخوان بعد از در رفتگي مبتلا به نكروز آواسكولر مي شود كه بعنوان مثال مي توان استخوان لوئيت رانام برد .

يافته هاي راديوگرافيك

عدم وجود استئورپورز ناشي از عدم مصرف عضو شكسته در استخوان مبتلا به نكروز آواسكولر

در اسكن راديوايزوتوپ بوسيله تكنتيوم عدم جذب ماده راديوايزوپ توسط استخوان درگير و ديده شدن آن به صورت ناحية سرد وجود دارد .

درمان

به علت از بين رفتن ساختمان مفصل مجاور جراحي در مراحل اوليه انديكاسيون دارد .

سوراخ كردن قطعة‌آواسكولر با يا بدون پيوند استخوان و خارج كردن قطعة آواسكولر و در صورت لزوم بازسازي مفصل با نوعي آرتروپلاستي يا ثابت كردن مفصل بوسيلة آرترودز روشهاي جراحي معمول مي باشند .

بد جوش خوردن

اين اصطلاح در مواردي به كار مي رودكه دفورميتي حاصل از نظر باليني واضح باشد .

درمان

در مواردي كه ناتواني ايجاد شده خفيف است نياز به اصلاح وجود ندارد . اما اگر ناتواني

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *