تحقیق درباره انرژي هسته اي 3

تحقیق درباره انرژي هسته اي 3

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 7

 

انرژي هسته‌اي

انرژي هسته‌اي از تبديل جرم يك ماده به انرژي و از طريق شكافت يا هم جوشي هسته‌اي بدست مي‌آيد. عمده‌ترين كاربرد انرژي اتمي توليد برق است و در نيروگاههاي هسته‌اي، انرژي حاصل از سوخت هسته‌اي (اورانيوم غني شده)‌ موجب بخار آب شده و سپس نيروي بخار حاصله مانند ساير نيروگاهها موجب چرخش توربين و توليد برق مي‌گردد.

در سال 2003 بيش از 442 نيروگاه هسته‌اي در جهان فعال بوده‌اند و انرژي الكتريكي بعضي از كشورهاي پيشرفته مانند فرانسه عمدتاً از برق هسته‌اي تأمين مي‌گردد. از طرفي توان يك كشور در جهت دستيابي به كاربردهاي صلح‌آميز فن‌آوري هسته‌اي نمايانگر توان علمي، تكنولوژيكي و پيشرفت عالي آن كشور در علوم مختلف مي‌باشد. در سال 2003 تعداد 33 راكتور جديد با ظرفيت 28565 مگاوات در دست ساخت بوده كه از اين تعداد بجز 3 راكتور در ژاپن و 3 راكتور در روسيه بقيه در كشورهاي در حال توسعه در حال تكميل مي‌باشند.

بهره‌برداري از انرژي هسته‌اي در ايران با خريد راكتور 5 مگاواتي و نصب آن در دانشكده فني دانشگاه تهران در سال 1346 آغاز گرديد و براساس تداركات انجام شده احداث 2300 مگاوات برق هسته‌اي در كشور تا دهه 1380 برنامه‌ريزي شده بود. به همين منظور سازمان انرژي اتمي ايران در سال 1353 تأسيس و با گسترش سريع، عهده‌دار تعهدات ساخت چهار نيروگاه در بوشهر و دارخوين، ايجاد تأسيسات آب شيرين كن در بوشهر، تأمين سوخت و پشتيباني تكنولوژيكي از نيروگاه‌ها و قرارداد ساخت چهار نيروگاه ديگر در اصفهان و استان مركزي گرديد.

پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در كل برنامه‌هاي سازمان انرژي اتمي تجديد نظر اساسي بعمل آمد و مقرر گرديد به منظور استفاده از سرمايه‌گذاري‌هاي گذشته واحد اول نيروگاه اتمي بوشهر تكميل گردد و عملاً از سال 1376 به صورت جدي در دست پيگيري قرار گرفت.

جدول (25-6) : وضعيت توليد و ظرفيت‌هاي توليدي ـ خدماتي سازمان انرژي اتمي ايران

عنوان

واحد

1376

1380

1381

كشف ذخاير جديد اورانيوم

تن

ـــ

1290

3400

ايجاد ظرفيت توليد اكسيد اورانيوم در كارخانه توليد كيك زرد

تن در سال

ـــ

50

50

توليد ژنراتور تكنسيم

عدد

2254

3928

4221

توليد راديوداروي تكنسيم

ميلي كوري

405050

892550

1079600

توليد راديو داروهاي تاليم ـ 201، گاليم ـ 67، كريتپون- 81 و اينديم ـ 111

ميلي كوري

24937

43005

37450

توليد چشمه‌هاي صنعتي

تعداد

223

334

418

گسترش خدمات دزيمتري فيلم بج

نفر

18419

21000

21000

بررسي و كنترل آلودگي پرتوزائي نمونه انواع مواد معدني وارداتي

تعداد نمونه

0

5257

790

4. در روي كره زمين تاثير گرم شدن «گازهاي گلخانه‌اي» يك پديدة غيرقابل بحث است كه بدون آن جهان از يخ پوشيده خواهد شد.

براي مدت هزاران سال، عدم تغيير تراكم گازهاي گلخانه‌اي محيط زيست معقولي را ايجاد كرد كه تمدن توانست در آن رشد يابد.

در قرن بيست و يكم، فعاليت انسان موجب مي‌گردد اين گازهاي گرماگير دو برابر شوند.

اين تغيير در عصر زمين‌شناسي ناگهاني و كم‌سابقه است.

5.امروزه بيشتر انرژي كه براي توليد برق، كار كارخانه‌ها، راه‌اندازي وسايل نقليه و گرم كردن منازل مصرف مي‌شود، از سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي تأمين مي‌شود.

منابع فسيلي، از جمله زغال، نفت و گاز طبيعي، آنچنان به سرعت مصرف مي‌شوند كه طي قرن آينده تا اندازه گسترده‌اي از بين مي‌روند.

ضايعات تمام سوخت‌هاي فسيلي به طور مستقيم در هوا پراكنده مي‌شود. بخش اعظم اين ضايعات به شكل گازهاي گلخانه‌هاي مانند دي‌اكسيد كربن است.

در هر سال ضايعات ناشي از سوخت‌هاي فسيلي 25 ميليارد تن دي‌اكسيد كربن به جو زمين اضافه مي‌كند. اين مقدار برابر است با 70 ميليون تن در هر روز و يا 800 تن در هر ثانيه.

كارشناسان جهان به منظور تجزيه و تحليل تأثيرات ناشي از تشكيل سريع گازهاي گرماگير، از طريق هيأت‌هاي بين دول سازمان ملل در امر تغيير آب و هوا با يكديگر همكاري مي‌كنند.

مطالعه تغييرات آب و هوا، پيچيده و تابع تئوريهاي رقابتي است. اما دانشمندان در اين زمينه توافق دارند كه افزايش گازهاي گلخانه‌اي باعث جذب بيشتر گرماي خورشيدي توسط كره زمين مي‌شود.

بعقيده بيشتر دانشمندان علم هواشناسي، گازهاي گلخانه‌اي توليد شده بوسيله انسان موجب شده است كه گرمترين 10 سال طول تاريخ در 15 سال اخير رخ دهد.

كارشناسان علم هواشناسي به اتفاق آرا هشدار مي دهند كه تشكيل گازهاي گلخانه‌اي ممكن است در قرن آينده فاجعه‌آميز باشند.

افزايش سطح آب درياها، دماي شديد هوا، بروز طوفان‌هاي سهمگين، خشكسالي ويرانگر و شيوع بيماري، توليد مواد غذايي، قابليت اسكان  بشر را در بسياري از مناطق از بين مي‌برد.

اين كارشناسان هشدار مي‌دهند كه تغيير شديد آب و هوا احتمالا ‌مي‌تواند موجب بي‌ثباتي سرتاسر كره زمين شود.

همه كشورها در تغيير آب و هوا سهيم هستند. چه از نظر علت تغيير آب و هوا و چه از نظر تأثير آن.

در كشورهاي آمريكاي شمالي هر شخص در هر روز 54 كيلوگرم يا 120 پوند دي‌اكسيد كربن در جو زمين پخش ميكند.

در اروپا و ژاپن سرانه انتشار اين گاز در هر روز بيش از 23 كيلوگرم يا 50 پوند است.

در كشور چين با 3/1 ميليارد نفر جمعيت كه بشدت در حال توسعه است، سطح نشر اين گازها 6 كيلوگرم يا 13 پوند بر هر نفر در روز است.

اگر تاريخ را يك رودخانه تصور كنيم، بشريت به بخش‌هاي خروشان و تندآب آن رسيده است.

در 50 سال آينده جمعيت جهان، بيشتر از مجموع انرژيي كه در كل تاريخ تاكنون مصرف شده است را مصرف خواهد كرد.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *