بهترين مکان ايستگاه آتش نشاني با استفاده از GIS

بهترين مکان ايستگاه آتش نشاني با استفاده از GIS

 

 

نام محصول : پاورپوینت بهترين مکان ايستگاه آتش نشاني با استفاده از GIS

فرمت : PPT

حجم : 1.2 مگابایت 

تعداد اسلاید : 30

زبان : فارسی

سال گردآوری :97

 

1)مقدمه:

سیاست کلی ایجاد ایستگاه های آتش نشانی در ایران سیاستی بدون برنامه خاص و مدرن بوده است به گونه ای که برای ایجاد هر ایستگاه در محدوده های شهری مهمترین اصل خالی بودن زمین، بدون مالک بودن آن یا مواردی از این قبیل بوده است. این موضوع  بر مکانیابی کلی ایستگاه ها در سطح شهرها تاثیرگذار بوده است.

يکي از سامانه هايي که بواسطه فن آوري اطلاعات امروزه ظهور پيدا کرده است ، سامانه اطلاعات مکاني (GIS) مي باشد.GIS علاوه بر ايجاد، مديريت، پرس و جو، تجزيه و تحليل و نمايش داده هاي مکاني و توصيفي، مي تواند به عنوان يک سيستم پشتيبان تصميم گيري (DSS) نيز در نظر گرفته شود. در واقع GIS ميتواند از برنامه ريزي و تصميم گيري مديران حمايت و پشتيباني نمايد.

 

از اين رو در دنياي امروز بدون استفاده از چنين فن آوريهايي عملا مديريت شهري(در اینجا مدیریت حوادث آتش سوزی) دچار اختلال هاي بزرگ و به شهر صدمات جبران ناپذيري وارد مي شود.

 

 

مجموعه بررسی ها و تجزیه و تحلیل های انجام شده در مورد حوادث آتش سوزی و نحوه عملکرد ایستگاه های آتش نشانی نشانگر آن است که محدودیت ها ونارسایی های عمده ای در مکان گزینی و عملکرد مطلوب ایستگاهها وجود دارد. این مشکلا ت و نارسایی ها را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

 

·عدم انطباق مکان و شعاع پوشش ایستگاهها با کانون های بالقوه آتش سوزی

 

·عدم تناسب تعداد ایستگاهها با تعداد جمعیت تحت پوشش

 

·عدم تناسب توزیع مکانی ایستگاهها با الزامات و بافت شهری

 

·عدم تناسب توزیع مکانی ایستگاهها با استاندارد پوشش زمانی

 

کافی نبودن تعداد ایستگاهها  نسبت به هردو معیار جمعیت و مساحت شهری
 

تعاریف):

·مکانیابی: فعالیتی است جهت انتخاب مکانی مناسب برای کاربردخاص، که قابلیتها و توانایی های یک منطقه را از لحاظ وجود زمین مناسب و کافی و نیز ارتباط آن کاربری خاص با کاربری های شهری را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.

 

· شعاع عملکرد: حداکثرمسافتی است که یک خودرو آتش نشانی ظرف مدت 5 دقیقه می تواند طی کند.

 

فرایند تحلیل سلسله مراتبی(AHP): این فرایند گزینه های مختلف را در تصمیم گیری دخالت داده و امکان تحلیل حساسیت روی معیارها و زیرمعیارها را دارد. علاوه بر این برمبنای مقایسه زوجی بنا نهاده شده که قضاوت و محاسبات را تسهیل می کند. همچنین میزان سازگاری و ناسازگاری تصمیم را نشان می دهد که از مزایای ممتاز این تکنیک در تصمیم گیری چندمعیاره می باشد.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *