ایمونوهماتولوژی و بانک خون

ایمونوهماتولوژی و بانک خون

ایمونوهماتولوژی و بانک خون فرمتdoc

4صفحه

چکيده محتواي فايل:

ایمونوهماتولوژی و بانک خون

انواع گروههای خونی سیستم ABO از نظر آنتی ژن و ژنتیک

قدرت ژن آنتی ژن B به حدی است که توانایی تبدیل تمام آنتی ژنهای H را به آنتی ژن مورد نظر ندارد به همین خاطر مقدار کمی آنتی ژن H به صورت دست نخورده باقی می ماند توانایی ژن A در حدود 800 هزار آنتی ژن A در غشاء RBC است و توانایی ژن B کمتر از 800 هزار است.

فنوتیپ آنتی ژن

ژنوتیپ

گروه

A و H

AA-AO

A

Bو H

BB-BO

B

A و B و H

AB

AB

H

OO

O

hh

بمبئی

                                                       
 

آنتی ژن های سیستم ABO از هفته پنجم تا ششم جنینی شاخته می شود و در 2 تا 4 سالگی مقدار آن ها به میزان بالغین می رسد در نوزادان آنتی ژن های ABO به صورت خطی است ولی در بالغین آنتی ژنها به صورت خوشه ای است به همین خاطر قدرت ایمنی زائی آنها در بالغین بیشتر است در مراحل بلوغ RBC ها اولین آنتی ژن که ABO را سنتز می کند CFU-E است به همین خاطر آنتی ژن های ABO در غشاء سلولهای پیشساز و Stem cell وجود ندارد در پیوند مغز استخوان نیاز به هم گروه بودن ABO نیست.

سیستم مترشحه

نزدیک به 78% افراد هم زمان با آنتی ژنهای غشاء سلولی آنتی ژنهای سیستم ABO را در ترشحات هم تولید می کنند ژن مترشحه یا سکرتور به صورت اتوزوم غالب به ارث می رسد Se و فرم مغلوب آن se است و افرادی که به صورت هموزیگوت که به صورت se و se است غیر مترشحه گویند در افراد غیرمترشحه آنتی ژنهای ABO در ترشحات نیست اغلب آنتی ژن پایه تیپ 1 در ترشحات تولید می شود و سلولهای ترشح کننده آنتی ژنهای ABO سلولهای اندوتلیال ترشحی است در ترشحاتی مثل اشک، بزاق، شیر، ادرار و سایر ترشحات این آنتی ژنها تولید می شود تنها استثناء مربوط به مایع مغزی نخاعی است که فاقد آنتی ژنهای ABO است گروه بندی ABO از نظر ترشحات بیشتر در پزشکی قانونی کاربرد دارد.

آنتی بادی های سیستم ABO

آنتی بادی ها از نوع IgM سرد و طبیعی هستند این آنتی بادی ها دارای فعالیت وسیع الطیف اند از 4 تا 37 درجه به صورت قوی فعالیت می کنند توانایی فعال کردن کپلمان را دارند و ممکن است باعث همولیز نشوند.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *