آموزش کتیا، آموزش کامل طراحی قالب در محیط Mold Tooling Design نرم افزار CATIA

آموزش کتیا، آموزش کامل طراحی قالب در محیط Mold Tooling Design نرم افزار CATIA

 

 

 

 

 

 

قالب هاي تزريقي عموما از دو بخش اصلي سنبه (Core) و ماتريس (Cavity) تشكيل شده اند. زماني كه قالب بر روي دستگاه تزريق بسته شود ما بين دو قسمت سنبه و ماتريس فضايي خالي ايجاد مي شود، اين فضا هم شكل قطعه اي است كه با عمليات قالب ريزي ساخته خواهد شد.

بسته به جنس قطعه اين فضا با مواد پليمري (قالب تزریق پلاستیک) يا فلزي مذاب (قالب دایکست) پر مي شود تا پس از خنك و باز شدن قالب، حاصل قطعه مورد نظر باشد. در محیط Core & Cavity Design نرم افزار کتیا، سطوح سنبه و ماتريس قطعات ايجاد مي شود و قطعه براي ساخت قالب آن در محیط Mold Tooling Design (محیط كاري طراحي ابزار قالب) آماده مي گردد.

تعريف محل خط جدايش قالب (Parting Line)، صفحه جدايش (Parting Surface) براي استفاده در ساخت سنبه و ماتريس قالب، تعريف جهت جدا شدن قسمت هاي قالب (Pulling Direction)، بررسي شيب خروج قطعه از قالب و اعمال درصد انقباض يا انبساط بر روي قطعه از سرويس هايي هستند كه براي آماده كردن قطعه براي مدل كردن قالب آنها در اختيار طراحان قالب مي باشند. پس از آماده سازي مقدمات ساخت قالب در محیط Core & Cavity Design قالب قطعه با استفاده از ابزار از پيش مدل شده و قرار گرفته در كاتالوگ هاي حاوي قطعات ساخت شركت هاي فعال در امر ساخت ابزار قالب در محیط Mold Tooling Design مدل می شود.

با بكار گيري قابليت پارامتريك نرم افزارهاي طراحي مكانيكي و طراحي وابسته مي توان با يك بار طراحي قالب شرايطي را فراهم كرد تا امكان اعمال تغييرات در قالب، در برابر تغييرات ابعادي قطعه به صورت خودكار ميسر شود . تمام اين قابليت ها در محیط Mold Tooling Design یافت می شود. نكته قابل توجه اين است كه محیط Mold Tooling Design مختص طراحي قالب هاي تزريق است. امروزه بخش عظيمي از قطعات پلاستيكي با اين روش ساخته مي شوند. دخالت عوامل متعدد در ساخت قطعات با كيفيت پلاستيكي باعث شده است كه متخصصان طراح و سازنده قالب از جايگاه ويژه اي در بين متخصصين ساخت و توليد برخوردار باشند. قطعات و ابزار قالب هاي تزريق پلاستيك همگي با ابعاد پارامتريك از پيش تعريف شده در محیط Mold Tooling Design موجود مي باشند و به راحتي فقط با مشخص شدن محل قرارگيري، ابزار بر روي بدنه قالب منتقل مي شود. علاوه بر اين ابزارها انواع فرم هاي راهگاهي، گيت ها و همچنين فرم هاي سيستم خنك كاري در محیط Mold Tooling Design قرار داده شده است. از ساير ويژگي هاي محیط Mold Tooling Design مي توان به توانايي برقراري ارتباط با محیط Prismatic Machining (محيط كاري طراحي برنامه ماشينكاري با ماشين ابزار فرز) براي تهيه برنامه سوراخكاري و محیط 3Axis Surface Machining (محيط كاري طراحي برنامه ماشينكاري با ماشين ابزار سه محوره) براي تهيه برنامه ماشينكاري سطوح سنبه و ماتريس اشاره كرد. ايجاد همزمان BOM براي سفارش ابزار و قطعات قالب، آن را به محيطي واقعي تبديل كرده است كه در آن طراحي براي ساخت (Design for Manufacturing - DFM) انجام مي شود...

در مجموعه آموزشی که ملاحظه می فرمایید، نحوه طراحی قالب دایکست (DieCast) قاب چراغ خیابانی (تصویر بالا) در نرم افزار کتیا به صورت مرحله به مرحله و با ذکر ریزترین جزئیات به صورت کامل توضیح داده شده است. از ویژگی های مهم این مجموعه آموزشی ذکر نکات فنی قالب سازی در حین آموزش می باشد.

در این مجموعه آموزشی شما با طراحی قالب دایکست (DieCast) قاب چراغ خیابانی در محیط Mold Tooling Design به ترتیب زیر آشنا می شوید:

 • آماده کردن قطعه برای طراحی قالب در محیط های کاری Mold Tooling Design و Generative Shape Design
 • طراحی Parting Surface و یا سطوح جدایش قالب
 • طراحی سطوح دو کفه قالب در محیط Generative Shape Design
 • طراحی صفحات سایشی قالب
 • مونتاژ قطعات قالب در محیط Mold Tooling Design
 • ویرایش قطعات دو کفه قالب
 • وارد کردن کمیت های پنجره Create a new mold و تعیین قسمت پران و قسمت تزریق
 • بررسی سایر مراحل طراحی اجزای قالب
 • تغییر موقعیت و اصلاح محل قرارگیری قطعات قالب
 • ایجاد بوش راهنما بر روی کفه قالب
 • طراحی پیچ های Clamping Plate بر روی قالب
 • طراحی قسمت مربوط به سیستم راه آب و خنک کاری قالب (Cooling)
 • اضافه کردن قطعات استاندارد (پیچ ها و ...) به قالب
 • تعیین موقعیت و طراحی پران های قالب
 • تکمیل مراحل طراحی اجزای قالب
 • اضافه کردن بوش تزریق مواد مذاب به قالب
 • طراحی راهگاه در قالب
 • طراحی قطعه sprue puller بر روی قالب و...

** توجه: لازم به ذکر است که فایل قاب چراغ خیابانی (Spot Light) با فرمت کتیا نیز جهت دانلود قرار داده شده است. این فایل با CATIA V5R17 ترسیم شده است.

جهت خرید ویدئو آموزش کامل طراحی قالب دایکست (DieCast) در محیط Mold Tooling Design نرم افزار CATIA (با کیفیت عالی، به زبان فارسی، در 11 فصل، 115 دقیقه) به مبلغ استثنایی فقط 7000 تومان و دانلود آن بر لینک پرداخت و دانلود در پنجره زیر کلیک نمایید.

!!لطفا قبل از خرید از فرشگاه اینترنتی کتیا طراح برتر قیمت محصولات ما را با سایر فروشگاه ها و محصولات آن ها مقایسه نمایید!!

!!!تخفیف ویژه برای کاربران ویژه!!!

با خرید حداقل 20000 (بیست هزارتومان) از محصولات فروشگاه اینترنتی کتیا طراح برتر برای شما کد تخفیف ارسال خواهد شد. با داشتن این کد از این پس می توانید سایر محصولات فروشگاه را با 20% تخفیف خریداری نمایید. کافی است پس از انجام 20000 تومان خرید موفق عبارت درخواست کد تخفیف، شماره همراه و ایمیلی که موقع خرید ثبت نمودید را به ایمیل فروشگاه ([email protected]) ارسال نمایید. همکاران ما پس از بررسی درخواست، کد تخفیف را به ایمیل شما ارسال خواهند نمود.

دانلود

پیشگوی اعظم

من از دوران نوجوانی رویایی داشتم! رویای تاسیس یک مکان برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و نظرات خودم و همچنین جایی برای دانشجویان و دانش آموزان عزیز که بتوانند تمامی مقالات و جزوات مورد نیاز خودرا از طریق یک سایت مرجع تامین کنند.اکنون،این رویا،godofdoc (خدای داکیومنت) نام دارد D:a

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *